خرید و فروش و مشاوره فیش حج تمتعجستجو در خریداران و فروشندگان سایت فیش حج عمره و تمتع واجب

کانال تلگرام فیش حج عمره و تمتع (واجب)سایت فیش حج سایت فیش حج

 

 

 

چرا بیت الحرام كعبه است؟
امام صادق ـ عليه السلام ـ فرمود: كعبه چون يك خانه مكعب شكل است، كعبه ناميده شده است.یعنى چهار ديوار دارد، يك سطح و يك كف، لذا مكعب مى شود.
آنگاه فرمود: سرّ اين كه چهار ديوار دارد آن است كه بيت المعمور داراى چهار ديوار و چهار ضلع است. بيت المعمور داراى چهار ضلع است، چون عرش خدا چهار ضلع دارد و عرش خدا داراى چهار ضلع است، چون كلماتى كه معارف الهى بر آن كلمات استوار است، چهار كلمه مى باشد; «سبحان الله» و «الحمد لله» و «لا اله الاّ الله» و «الله اكبر.» تسبيح است و تهليل و تحميد است و تكبير. اين حديث انسان را از عالم «طبيعت» به عالم «مثال» و از عالم مثال به عالم «عقل» و از عالم عقل به عالم «اِله» مى برد و با آنها آشنا مى كند.معمولا اهل حكمت براى هر موجودى سه مرحله قائل هستند: 1 ـ  وجود طبيعى 2 ـ وجود برزخى در عالم مثال 3 ـ وجود عقلى در نشأه تجرّدات عقلى.اما عرفا و اهل معرفت، مطلب ديگرى دارند كه آن از عرفان به حكمت متعاليه راه پيدا كرده است. اين سخن در نوع كلمات حُكما نيست در حكمت متعاليه است و آن هم از اهل معرفت گرفته شده است. و آن اين است كه هر شيئى كه موجود است، چهار نشأه وجودى دارد: «عالم طبيعت»، «عالم مثال»، «عالم عقل» و «عالم اِله» كه قانون «بسيط الحقيقة كلّ الأشياء وليس بشىء منها» را آنجا دارند و مى گويند: ذات اقدس اله بدون محدود بودن و متعين به تعين و متشخّص به تشخص خاص شدن و بدون ماهيّت و مفهوم داشتن، حقيقت هر چيزى را به نحو اعلى و اشرف دارا و واجد است. اين حديث شريف مى تواند مراحل چهارگانه وجود را كه اهل معرفت مى گويند بازگو كند.حقيقت كعبه يك وجود طبيعى و مادى دارد در سرزمين مكّه و آن همان خانه ايست(1) كه ابراهيم خليل ـ سلام الله عليه ـ بنايش كرد و اسماعيل ـ عليه السلام ـ هم دستيارش بود و در عالم مثال وجود ديگرى دارد. باز همين حقيقت در عالم عقل كه عرش اِله است وجود ديگرى دارد و نيز در نشأه تسبيح و تهليل و تحميد و تكبير كه مقام الوهيت و اِلهيّت است و  اسماء الهى است، وجود ديگرى دارد.
حضرت فرمود: چون اسماء الهى و كلمات توحيدى و دينى چهارتا است، عرش هم چهار گوشه دارد، بيت المعمور هم چهار گوشه دارد و  كعبه هم چهار ضلع دارد. عرش مانند تخت نيست و بيت المعمور هم خانه سنگى و گِلى نيست. گروهى از زائران دور همين كعبه مى گردند و لا غير. عدّه اى از اين جا گذشته تا عالم مثال را درك مى كنند و آنان كسانى هستند كه «خوفاً من النار» يا «شوقاً الى الجنة» به بيت الله مشرف مى شوند. عدّه ديگرى از اين مرحله بالاتر مى روند و تا مقام عرش اله بار مى يابند; نظير حارثة بن زيد كه گفت: «كأنّى أنظر اِلى عرش الرَّحمان بارزاً» و از اين بالاتر مقام عترت طاهره است كه حقيقت كعبه به آنها فخر مى كند و آنها دور اين چهار كلمه طواف مى كنند: «سبحان الله» و «الحمد لله» و «لا اله الاّ الله» و «الله اكبر».
كعبه مركز برادرى و مساوات:خداوند متعال دستور مساوات، برادرى و برابرى مى دهد و كعبه و  مسجدالحرام را نمونه بارز مساوات مى داند. آنگاه به انسان مى گويد: اطراف كعبه طواف كن تا درس مساوات بياموزى.در اسلام يك «مساوات فردى» مطرح است كه رسول خدا فرمود: «الناس كأسنان المشط»(2); «مردم همچون دندانه هاى شانه باهم برابرند.» و  يك «مساوات نژادى و قومى» كه خداوند فرمود:«يا ايّها الناس انّا خلقناكم من ذكر وأنثى و جعلناكم شعوباً و قبائل لتعارفوا اِنّ أكرمكم عند الله أتقاكم»
و اين دو اصل: «تساوى افراد نسبت به يكديگر» و «تساوى اقوام نسبت به يكديگر» جزء اصول اسلامى است.براى اين كه اين تساوى درست ظهور كند، همگان را به سرزمين مساوات خواندند و به طواف در اطراف كعبه اى كه براى همگان يكسان است، دعوت كردند.
«اِنّ الذين كفروا و يصُدُّون عن سبيل الله والمسجد الحرام الذى جعلناه للناس سواءً العاكفُ فيه والباد ...»(1)
آنها كه مانع راه خدايند و مردم را از مسجدالحرام منصرف مى كنند، در حالى كه مسجدالحرام براى همگان يكسان ساخته شده، از مرز توحيد بيرونند.قرآن كريم وقتى حرم، كعبه و مسجدالحرام را معرفى مى كند، مى فرمايد: دور و نزديك در كنار كعبه يكسان است، شهرى و روستايى در پيشگاه كعبه مساوى است. آشنا و بيگانه، در حضور كعبه برابر و برادرند. هر كس از هر نقطه عالم كه بيايد و در مسجدالحرام و كنار كعبه قرار بگيرد، با ديگران يكى است.
از سويى به معمار اين بنا دستور داد كه صلاى عمومى سَر دهد و همگان را دعوت كند كه: «واذّن فى النّاس بالحجّ يأتوك رجالا وعلى كلّ ضامر يأتين من كلّ فجّ عميق.»همه مردم را از هر سمت دعوت كن و به كعبه فرا بخوان.
و از سوى ديگر فرمود: اين جا براى همگان باز است; توانگر و  تهيدست، عالم و جاهل و دور و نزديك در اين جا همسانند.
 ابتدا دستور داد اطراف كعبه طواف كنيد، سپس فرمود: اينجا جاى مساوات است; يعنى بر محور مساوات بگرديد تا هرگونه امتياز فردى و  نژادى را از خود بزداييد. ديگر نژادها و قوم ها را چون نژاد و قوم خود بدانيد. طواف در مسجدى كه براى همگان يكسان است درس مساوات و  طهارت مى دهد.اگر به ابراهيم و اسماعيل ـ عليهماالسلام ـ فرمود: «اَن طهّرا بيتىَ للطائفين»; يعنى طواف كننده در كنار كعبه پاك، طواف مى كند تا درس طهارت بياموزد. در اين قسمت هم فرمود: طواف كنندگان در مسجدى طواف مى كنند كه براى همگان يكسان است تا زادِ راه حاج و ره آورد مُحرِم، آموختنِ مساوات باشد.حجّ همانند ديگر عبادات، آداب و سننى دارد و فرايض و احكامى. برخى از امور، جزء آداب حج و از مسائل ارشادى آن بشمار مى آيد. برخى ديگر جزء مستحبات است و بخش سوّم جزء واجب هاى اين عمل عبادى ـ سياسى است.همه اين آداب، سنن و فرائض، براى تحصيل و كسب صفات ثبوتى و پرهيز از صفات سلبى است. انسان از آن جهت كه مظهر ذات اقدس الهى و خليفة الرحمان است، داراى صفات ثبوتى و سلبى است.

 

کلمات جستجو:

فیش حج,فروش فیش حج,بيت المعمور, صفات ثبوتى و سلبى,بيت الله مشرف,خرید و فروش فیش حج

 

آمار سایت فیش حج

 

 

logo-samandehi

ثبت آگهی فیش حج با پیامک SMS

فروشنده و خریدار محترم فیش حج، شما می توانید برای درج آگهی در سایت فیش حج، علاوه بر فرم ثبت سفارش با استفاده از سامانه پیامکی متن کامل آگهی خود (اعلام خرید و یا فروش به همراه تعداد فیش، نام و نام خانوادگی ، تلفن همراه و یا ثابت و متن آگهی و شهر) را به شماره 09191168763 پیامک بفرستید، توجه داشته باشید آگهی بدون موارد بالا در سایت ثبت نمی شود.

درج آگهی در سایت فیش حج رایگان است.

حذف آگهی از سایت فیش حج

برای حذف آگهی از سایت فیش حج، با همان شماره ای که آگهی را ثبت کرده اید، عدد 2 با نام و نام خانوادگی درج شده در سایت را به شماره 09191168763 پیامک کنید و یا با شماره 09123952536 تماس بگیرید.