جستجو در خریداران و فروشندگان سایت فیش حج عمره و تمتع واجب

اخبار حج و فیش حج

از خرید فیش حج عمره تا اعزام برای حج عمره 1402

فیشحج : بزرگترین سایت اطلاع رسانی و آگهی حج عمره به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان می نویسد: سیدصادق حسینی رئیس سازمان حج و زیارت امروز در آیین تکریم و معارفه مدیرکل حج و زیارت استان قزوین که در سالن اجتماعات مدیریت حج و زیارت استان برگزار شد، اظهار داشت: ۶ میلیون نفر در نوبت اعزام به حج عمره هستند، اما متأسفانه مسئولان کشور عربستان پاسخ مکاتبات ما برای ساماندهی و اعزام این ۶ میلیون نفر را نمی‌دهند.
وی اضافه کرد: در سال‌های قبل شاهد این بودیم که هر سال ۹۰۰ هزار تا یک میلیون نفر به حج عمره مفرده می‌رفتند، اما چند سالی است که به‌دلیل سیاست‌های کشور مقصد شاهد محدود شدن حضور حجاج ایرانی در عمره مفرده هستیم که البته تلاش می‌کنیم با مذاکره و رایزنی شرایط را به حالت عادی برگردانیم و در این حوزه از ظرفیت دستگاه دیپلماسی هم استفاده می‌کنیم.
حسینی با اشاره به ورود سازمان کنفرانس اسلامی به موضوع ساماندهی سهمیه حج تمتع کشور‌های جهان اسلام ادامه داد: بر پایه سندی که با موافقت همه کشور‌ها در این سازمان تدوین شده است، در مراسم عبادی حج تمتع یک‌دهم درصد از جمعیت هر کدام از کشور‌های مسلمان اجازه حضور دارند و در واقع هر کشوری که جمعیت بیشتری داشته باشد، سهم بیشتری هم از زائران حج تمتع خواهد داشت.
معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از صحبت‌هایش از اجرای طرح «زیارت زوجین» در آینده نزدیک خبر داد و گفت: بر اساس این طرح که در قالب سیاست‌های تشویقی حوزه ازدواج دنبال می‌شود، زوجین می‌توانند کنار هم به زیارت حج و سایر اماکن زیارتی در سطح دنیای اسلام بروند و در این زمینه تسهیلاتی هم در اختیار آن‌ها قرار خواهد گرفت.

از خرید فیش حج عمره تا اعزام برای حج عمره 1402

گذرنامه ۳.۵ میلیون نفر در اربعین امسال مهر خورد
حسینی ساماندهی حضور زائران در مراسم پیاده‌روی اربعین را سنگین‌ترین کار سازمان حج و زیارت در سال‌های اخیر دانست و افزود: در اربعین امسال شاهد این بودیم که ۳.۵ میلیون گذرنامه زائران مهر خورد و نظیر این آمار در تاریخ این کشور سابقه نداشته است و نشان می‌دهد که چه جریان مردمی بزرگی در زیارت اربعین شکل گرفته است.
وی اجرای طرح سفر‌های ارزان‌قیمت زیارتی را یکی از اقدامات نهاد متبوع خود برای ترویج فرهنگ زیارت برشمرد و ادامه داد: این سفر‌ها در همه استان‌ها به‌ویژه قزوین هم راه‌اندازی شدند و با توجه به اینکه قزوین یک استان دانشگاهی و با جمعیت بالای دانشجویی است، به‌دنبال راه‌اندازی سفر‌های زیارتی دانشجویی با همکاری ستاد خدمات سفر استان هستیم.

راه‌اندازی پرواز‌های زیاتی از مبدأ قزوین
مدیرکل جدید حج و زیارت استان قزوین هم در مراسم معارفه خود با اشاره به برنامه‌های خود برای مدیریت این سازمان در استان گفت: یکی از برنامه‌های ما راه‌اندازی پرواز‌های زیارتی از مبدأ استان قزوین است تا زائران مجبور نباشند برای هر سفر زیارتی بین‌المللی خود به تهران یا سایر استان‌ها بروند و در این زمینه نیازمند اجرای مصوبه سفر برای عملیاتی شدن فرودگاه قزوین هستیم.
بشیر سلیمی اضافه کرد: یکی از مشکلات کارگزاران امور زیارتی در استان قزوین تأمین ارز برای زائران در کشور عربستان و سایر مقاصد زیارتی خارجی است که مردم را مجبور می‌کند برای تهیه ارز به استان قم بروند، بنابراین یکی از برنامه‌های ما این است که کلیه فرآیند تأمین و انتقال ارز از طریق صرافی‌های داخل استان قزوین انجام شود.
وی اعزام هنرمندان به سفر‌های اربعین و زیارت عتبات عالیات را از دیگر برنامه‌های خود برشمرد و گفت: همچنین برای آسان‌سازی اعزام زائران به‌دنبال جذب روحانیون بیشتری به بدنه اداره‌کل حج و زیارت استان قزوین هستیم تا پیوست‌های فرهنگی و معنوی سفر‌های زیارتی تقویت شود.
سلیمی ادامه داد: در دوره جدید به‌دنبال اعزام اقشار و گروه‌های مختلف اجتماعی به سفر‌های زیارتی به‌ویژه حج خواهیم رفت و در این زمینه نگاه ویژه به سفر‌های زیارتی دانشجویان و گروه‌های علمی و دانشگاهی خواهیم داشت، ضمن اینکه از ظرفیت دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی استان هم برای رشد کمّی و کیفی سفر‌های زیارتی بهره خواهیم برد.
سلیمی یادآور شد: باید نقش حلقه‌های میانی و گروه‌های مردمی در امور حج تمتع و عمره مفرده را تقویت کنیم؛ چرا که حجم کار در این حوزه گسترده است و باید از ظرفیت نهاد‌های مردمی بیشتر استفاده کنیم و در این زمینه به‌دنبال این هستیم که از تجربیات ارزشمند این گروه‌ها در اربعین برای ساماندهی بهتر اعزام‌ها به مراسم حج بهره بگیریم.
در این مراسم از زحمات عباس دمیرچی مدیرکل سابق حج و زیارت استان قزوین با اهدای لوح سپاس تقدیر شد و بشیر سلیمی با دریافت حکم انتصاب به‌عنوان مدیرکل جدید حج و زیارت استان معرفی شد./

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

 

کلمات کلیدی: فیش حج, حج عمره 1402, زمان اعزام حج عمره 1402

نقل و انتقال فیش‌های حج تمتع از زبان معاون سازمان حج و زیارت

سایت فیشحج به نقل از سایت باشگاه خبرنگاران جوان به گفته معاون سازمان حج و زیارت درباره جزئیات نقل و انتقال فیش‌های حج تمتع و نقش تسهیل گری این سازمان در این خصوص توضیح داد. اکبر رضایی معاون حج و عمره سازمان حج و زیارت در خصوص نقل و انتقال فیش‌های حج تمتع گفت: نقل و انتقال فیش‌های حج در سامانه‌ای که در سازمان حج تشکیل شده است، انجام می‌شود و آن دسته از افرادی که قصد واگذاری اسناد خود را دارند و در گذشته برای سفر حج ثبت نام کرده بودند می‌توانند با ثبت نام در این سامانه به نقل و انتقال فیش‌های خود اقدام کنند.

نقل و انتقال فیش‌های حج تمتع از زبان معاون سازمان حج و زیارت
وی با تأکید بر اینکه افرادی که به علت استطاعت مالی به دنبال خرید فیش حج هستند نیز می‌توانند با مراجعه به سامانه تشرف فیش مورد نیاز خود را خریداری کنند، گفت: سازمان حج و زیارت هیچ دخل و تصرفی در قیمت فیش حج ندارد و خرید و فروش به صورت توافقی انجام می‌شود و ما تنها پل ارتباطی بین واگذارکننده و خریدار سند هستیم. معاون سازمان حج و زیارت با تأکید بر اینکه یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر پشت نوبت اعزام به حج هستند گفت: برخی از افراد به علت نبود استطاعت جسمی یا مالی امکان اعزام ندارند و می‌خواهند سهمیه خود را واگذار کنند؛ بنابراین سازمان حج امر واگذاری را برای آن‌ها تسهیل می‌کند. متقاضیان بعد از ثبت اطلاعات خود در سامانه با تأیید مدارک به یک دفتر زیارتی مراجعه می‌کنند و کار‌های نقل و انتقال فیش خود را انجام می‌دهند.
رضایی از واگذارکنندگان فیش‌ها درخواست کرد که به افراد واسطه گر و دلال اطمینان نکنند چرا که آن‌ها ممکن است مبالغ هنگفتی درخواست و سوءاستفاده کنند. وی توصیه کرد خریدار و فروشنده صرفاً به این سامانه مراجعه کنند و به قیمت‌هایی که دلال‌ها می‌دهند توجه نکنند، چرا که فقط باعث افزایش قیمت خواهد شد./

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

 

کلمات کلیدی آگهی: فیش حج, نقل و انتقال فیش حج, خریدوفروش فیش حج قانونی

لازمه برقراری حج عمره مفرده سال 1402

سایت فیشحج اطلاع رسانی به روز اخبار حج و فیش حج عمره و تمتع به زبان ساده از خبرگزاری های مختلف به صورت واقعی و بدون تغییر فقط برای کاربران این سایت می باشد. به نقل از سایت خبرنگاران جوان معاون حج و عمره سازمان حج و زیارت با اشاره به آمادگی ایران برای اعزام زائران ایرانی به عمره مفرده، افزود: ما آمادگی لازم برای برقراری عمره مفرده را داریم، اما برای اعزام زائران ایرانی به عربستان به منظور انجام اعمال عمره مفرده باید از ایرانیان، حمایت کنسولی انجام شود.

لازمه برقراری حج عمره مفرده سال 1402

حج عمره مفرده سال 1402

فیشحج وب سایت خبری و آگهی حج و زیارت مکه (کعبه و مسجدالحرام): در ادامه خبر رضایی با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین مطالبه‌های ما حمایت کنسولی از زائران است، تصریح کرد: هنوز این شرط از سوی سعودی‌ها محقق نشده است تا ما بتوانیم زائران را به زیارت خانه خدا برای اعمال عمره مفرده اعزام کنیم. در صورتی که عربستان با شروط ایران موافقت کند، عمره مفرده قابل برگزاری است و ما مشکلی در زمینه اعزام زائران نداریم.
حفظ و تضمین سلامت، امنیت، عزت و کرامت زائران، استقرار کنسولگری ایران در عربستان برای دفاع از حقوق شهروندی ایرانیان در این کشور و همچنین لغو قوانین سختگیرانه برای ورود اتباع عربستانی به ایران از جمله شروط ایران برای برقراری عمره مفرده است که با توجه به لزوم حمایت کنسولی، باید منتظر دور ششم مذاکرات ایران و عربستان و تصمیم ۲ کشور درباره وضعیت روابط سیاسی ایران و عربستان باشیم./

منبع: وب سایت باشگاه خبرنگاران جوان

 

کلمات اصلی خبر: فیش حج, اعزام حج عمره مفرده, خریدوفروش فیش حج عمره مفرده

نظر خبرگزاری ایرانی در مورد فیش حج

با داغ شدن بازار خرید و فروش فیش حج تمتع در برخی از استان‌ها به دلیل کم بودن متقاضی واگذاری فیش حج نسبت به خریدار، قیمت فیش‌های حج تمتع ِدارای اولویت، نجومی شده و حتی به حدود 200 میلیون تومان رسیده است.
به گزارش خبرنگار حج و زیارت خبرگزاری فارس، افزایش تقاضا برای انتقال فیش حج تمتع در روزهای اخیر موجب بالا رفتن قیمت فیش حج شده است؛ تا جایی که در برخی از استان‌های کشور فیش حج تمتع با قیمت بالای حدود ۲۰۰ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود.
هیچ سازمان و نهادی نقشی در قیمت‌گذاری فیش‌ حج تمتع ندارد
این امر در حالی است که هیچ سازمان و نهادی به صورت رسمی نقشی در خرید و فروش فیش‌های حج تمتع ندارد و فقط سازمان حج و زیارت به عنوان متولی اعزام در سال‌های گذشته به منظور ساماندهی متقاضیان خرید یا واگذاری فیش حج، سامانه تشرف را راه‌اندازی کرد تا ضمن برقراری ارتباط متقاضی خرید و واگذاری فیش حج، افراد بتوانند در چارچوب قانونی اقدام کرده و به نوعی از سوءاستفاده برخی افراد جلوگیری شود. 
ورود دوباره دلالان به بازار زیارت
با این وجود، بسیاری از متقاضیان خرید یا واگذاری فیش حج تمتع بدون مراجعه به سامانه تشرف، اقدام به خرید و فروش فیش حج می‌کنند و از طرفی هم برخی افراد در استان‌های مختلف با خرید فیش متقاضیان واگذاری اولویت حج تمتع، آن را در ایام ثبت‌نام حج با قیمت بالاتری به متقاضیان عرضه می‌کنند و همین امر موجب شده تا دیگر قیمت فیش حج تمتع نجومی شود و دلالی به بخش زیارت هم ورود پیدا کند.

چه شد قیمت فیش حج از ۳۰ میلیون به ۲۰۰ میلیون تومان رسید؟

این امر در حالی است که با بسته شدن راه زیارت خانه خدا به دلیل شیوع کرونا در ۲ سال گذشته، فیش حج کم‌تر از ۳۰ میلیون تومان بود. اما اکنون با باز شدن مسیر زیارت خانه خدا در حج تمتع و همچنین افزایش نرخ ارز و بالا رفتن قیمت حج تمتع، بازار خرید و فروش فیش حج داغ شده و بسیاری هم در این بین به فکر سودجویی از زائران هستند؛ تا جایی که در برخی استان‌ها شاهد عرضه فیش حج تمتع با قیمت حدود ۲۰۰ میلیون تومان هستیم.
علاوه بر این، با توجه به اینکه امکان انتقال فیش حج تمتع از استانی به استان دیگر وجود ندارد و در برخی از استان‌ها تعداد متقاضیان خرید فیش حج بیش از متقاضی واگذاری است، سودجویان با خرید فیش‌های ودیعه‌گذاران درصدد بالا بردن قیمت آن هستند و از طرفی هم برخی که استطاعت مالی و جسمی دارند و می‌خواهند به این سفر معنوی مشرف شوند، مجبورند تا با قیمت‌های مختلف این فیش را تهیه کنند.

نظر خبرگزاری ایرانی در مورد فیش حج در سایت فیشحج
به طور مثال در برخی از استان‌های مرزی برخی حاضرند فیش حج را تا حدود ۲۰۰ میلیون تومان خریداری کنند، اما کسی فیش حج نمی‌فروشد و به دلیل اینکه فیش حج قابل انتقال به استان دیگر نیست، باید متقاضیان تشرف به حج منتظر بمانند تا کسی با هر قیمتی هم که شده فیش حج عرضه کند تا آنها بتوانند آن را خریداری کنند.
البته در برخی از استان‌ها این روند متفاوت است؛ به طوری که تعداد متقاضی واگذاری فیش حج بیش از تعداد متقاضیان خرید است و همین نبود متقاضی، موجب پایین آمدن قیمت فیش حج در بعضی از استان‌ها شده است.
قیمت‌گذاری ناعادلانه در سایه نبود نظارت بر انتقال فیش‌های حج تمتع
بر اساس بررسی خبرنگار فارس و گذری در خیابان‌ها و حتی برخی از سایت‌ها یا شبکه‌های اجتماعی می‌توان به نابسامانی در وضعیت فیش حج تمتع پی برد؛ به طوری که فیش حج تمتع در یک سال و حتی یک ماه را برخی افراد ۶۰ میلیون و برخی دیگر تا حدود ۲۰۰ میلیون تومان عرضه می‌کنند و کسی هم امکان اعتراض نسبت به این امر ندارد.
این قیمت‌گذاری ناعادلانه و البته بدون نظارت، در حالی است که اگر سازمان و نهادی متولی تعیین قیمت فیش حج تمتع بود، شاهد چنین رقم‌های نجومی برای انتقال فیش حج نبودیم و فیش حج با قیمت متعارفی عرضه می‌شد.
سازمان حج و زیارت دخل و تصرفی در قیمت‌گذاری فیش حج ندارد
اکبر رضایی، معاون حج و عمره سازمان حج و زیارت با بیان اینکه ما دخل و تصرفی در قیمت‌گذاری فیش حج نداریم، می‌گوید: خرید و فروش فیش حج توافقی بین متقاضی خرید و واگذارکننده فیش است. از طرفی ما قانونی نداریم که اجازه دهد تا کف یا سقف قیمتی برای فیش حج تمتع در نظر بگیریم.
وی با اشاره به وضعیت خرید و فروش فیش حج تمتع می‌افزاید: فیش حج تمتع، همچون سندی است که هم‌اکنون به صورت توافقی منتقل می‌شود. البته سازمان حج و زیارت برای ساماندهی فیش حج، سامانه تشرف را راه‌اندازی کرده تا خریدار و واگذارکننده فیش حج را با هم ارتباط دهد.علاوه بر این، اگر تعیین قیمت فیش حج مغایر قوانین بالادستی نباشد، ما توانایی بررسی این موضوع را داریم.
اعزام ودیعه‌گذاران حج تمتع در حالت عادی بیش از ۱۴ سال دیگر طول می‌کشد
اما اکنون هیچ قانونی برای نظارت بر خرید و فروش فیش حج تمتع نیست و همین نبود نظارت موجب نجومی شدن فیش حج تمتع شده است؛ تا جایی که اگر فیش حج به قیمت ۱۰۰ میلیون تومان هم عرضه شود و کسی با توجه به داشتن استطاعت مالی و جسمی، اقدام به خرید فیش حج با این قیمت کند، برای حاجی شدن جدای از این هزینه، باید قیمت اصلی حج در همان سال را نیز بپردازند. یعنی اگر به طور مثال حج امسال ۱۲۰ میلیون تومان باشد، این زائر برای تشرف به سرزمین وحی ۲۲۰ میلیون تومان پرداخت می‌کند.
علاوه بر این، از سال ۸۶ تاکنون دیگر ثبت‌نام حج تمتع صورت نگرفت و به گفته معاون سازمان حج و زیارت هم‌اکنون حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در انتظار تشرف به حج تمتع هستند که البته بیش‌تر آن‌ها از سال ۱۳۷۹ تا ۱۳۸۶ برای حج تمتع ثبت‌نام کرده‌اند.
حال اگر تا ۱۵ سال آینده هم حج تمتع با روال عادی برگزار شود و سهمیه ایران هم ۸۵ هزار نفر در هر سال باشد، حدود بیش از ۱۴ سال برای تشرف این افراد به سرزمین وحی زمان نیاز است؛ به طوری که تا سال ۱۴۱۵ این افراد عازم حج تمتع خواهند شد.
چرا برخی ودیعه‌گذاران حج، فیش خود را می‌فروشند؟
حسینی که سال ۸۶ برای حج تمتع ثبت‌نام و یک میلیون تومان به عنوان ودیعه حج تمتع در بانک ملی سپرده‌گذاری کرده و فیش حج خود را ۸۵ میلیون تومان قیمت‌گذاری کرده است، می‌گوید: در آن سال من ۳۲ ساله بودم و همسرم هم ۳۰ ساله که با هم برای حج تمتع ثبت‌نام کردیم. اما همچنان نوبت ما نشده است و اگر هم امسال قرار بر این باشد که امسال در اولویت اعزام قرار بگیریم، دیگر استطاعت مالی برای تشرف به این سفر معنوی نداریم. چرا که اگر با تلاش دولت قیمت حج تمتع از ۱۲۰ میلیون تومانی که اعلام شده هم کم‌تر باشد، من توان پرداخت آن را ندارم و بر همین اساس، ترجیح می‌دهم که فیش حج را بفروشم.
افزایش حدود ۴۰ میلیون تومانی قیمت فیش حج در کم‌تر از ۴ ماه

از طرفی بسیاری از افراد که در آن سال‌ها از ثبت‌نام حج تمتع جامانده‌اند یا تازه مستطیع شده‌ و قصد سفر به سرزمین وحی را دارند، به دلیل نابسامانی در خرید فیش حج دچار سردرگمی شده‌اند؛ به طوری که سلیمانی، یکی از متقاضیان خرید فیش حج تمتع می‌گوید: من از مرداد امسال پیگیر خرید فیش حج هستم، اما با توجه به اینکه قیمت‌های مختلفی را از افراد گرفتم، نتوانستم هنوز برای خرید فیش تصمیم‌گیری کنم. مردادماه امسال قیمت فیش حج ۶۸ میلیون تومان بود که اکنون این مبلغ به ۱۰۵ میلیون تومان رسیده است. چطور ممکن است در کم‌تر از چهار ماه حدود ۴۰ میلیون تومان فیش حج رشد پیدا کند؟
وی با انتقاد از نبود نظارت بر قیمت عرضه فیش حج تمتع می‌افزاید: باید نهادی این مسؤولیت را بر عهده بگیرد تا حداقل قیمت فیش حج تا این اندازه به یک باره افزایش پیدا نکند.
به گزارش فیشحج، ثبت‌نام حج تمتع از سال ۱۳۸۶ متوقف شده است و با توجه به مشکلات در اعزام‌ زائران به حج تمتع، تعداد زائران اعزامی به سرزمین وحی برخلاف تصور مسؤولان بوده است؛ چرا که بر اساس برنامه‌ریزی اولیه قرار بود تا نیمه دهه ۱۴۰۰ همه متقاضیان حج تمتع به سرزمین وحی اعزام شوند.
پس از صحبت‌های حجت‌الاسلام سید عبدالفتاح نواب، نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت درباره وضعیت حج تمتع سال آینده و البته پیش‌بینی قیمت آن، بازار خرید و فروش فیش حج تمتع رونق گرفته است.
بر همین اساس، برخی از افرادی که تاکنون به حج تمتع مشرف نشده بودند و فیش حج هم ندارند، به فکر خرید فیش حج دارای اولویت افتادند و برخی دیگر هم که به هر دلیلی امکان تشرف به این سفر معنوی را ندارند، برای فروش فیش خود دست به کار شده‌اند. با این وجود، بسیاری از متقاضیان خرید و فروش فیش حج هنوز درباره نحوه واگذاری آن اطلاعی ندارند و نمی‌دانند که چگونه باید اقدام به خرید یا فروش فیش حج کنند.

چگونگی خرید و فروش فیش حج

در همین رابطه، اکبر رضایی، معاون عمره و حج سازمان حج و زیارت با بیان اینکه حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در نوبت حج تمتع هستند، درباره نحوه واگذاری فیش حج تمتع گفت: از سال ۱۳۸۶ ثبت‌نام حج تمتع متوقف شده است. با توجه به اینکه ثبت‌نام حج تمتع نداریم، برخی از دارندگان فیش حج تمتع که قبلا به این سفر معنوی مشرف شده بودند یا دیگر استطاعت جسمی یا مالی برای رفتن به حج تمتع ندارند، متقاضی واگذاری فیش خود هستند.
وی ادامه داد: از طرفی هم برخی از افراد با داشتن استطاعت ملی و جانی به دنبال خرید فیش حج هستند که ما با راه‌اندازی سامانه تشرف پل ارتباطی را بین واگذار کننده و متقاضی فیش حج ایجاد کردیم که در این سامانه، دارنده فیش حج آنجا مشخصات خود را ثبت و دفتر زیارتی را برای کار اداری انتخاب می‌کند. همچنین دسته متقاضی خرید فیش حج هم درخواستش را ثبت کرده و می‌تواند لیستی از واگذارکنندگان را مشاهده کند و پس از تأیید مدارک دو طرف در دفتر زیارتی بررسی شده و صورت جلسه می‌شود و پس از تنظیم صلح‌نامه و توافق طرفین برای قیمت فیش حج تمتع، دارنده فیش حج تمتع آن را در بانک ملی به متقاضی واگذار می‌کند.

امکان انتقال فیش حج از یک استان به استان دیگر وجود ندارد

رضایی با اشاره به اینکه امکان انتقال فیش حج از یک استان به استان دیگر وجود ندارد، تصریح کرد: اعزام باید در چارچوب باشد. بر همین اساس، فردی که در تهران سکونت دارد، نمی‌تواند از استان دیگری اعزام شود. البته ما در فراخوانی از دارندگان فیش حج در هر تاریخ و اولویتی خواسته‌ایم که با بروزرسانی اطلاعات شخصی خود، روند ثبت‌نام حج، سهمیه‌بندی و حتی واگذاری فیش‌ها را تسهیل کند. چرا که ممکن است به طور مثال زائری در زمان ثبت‌نام حج تمتع در مشهد ساکن بوده، اما اکنون در تهران سکونت دارد و می‌خواهد از اتان محل سکونتش اعزام شود. بر همین اساس، باید در سامانه رزرو اطلاعات خود را بروز کند.

معاون عمره و حج سازمان حج و زیارت با بیان اینکه هدف فراخوان این است که دارندگان فیش حج اطلاعات خود به ویژه محل سکونت و کدپستی را بروزرسانی کنند، گفت: با این اقدام، برنامه‌ریزی برای حج تمتع دقیق‌تر صورت می‌گیرد و بهتر می‌توانیم برای هر استان سهمیه در نظر بگیریم.

قیمت فیش حج چقدر است؟

وی همچنین درباره هزینه خرید یا فروش فیش حج تمتع نیز خاطرنشان کرد: ما به طور کلی درباره قیمت‌گذاری فیش حج ورودی نکرده‌ایم و فیش حج مانند سندی در اختیار افراد است و این فیش به صورت توافقی خرید و فروش می‌شود. حتی ما حداقل و حداکثر قیمتی نیز برای فیش حج و اولویت‌ها سند افراد اعلام نمی‌کنیم. ملاک اصلی ما برای ثبت‌نام حج تمتع، داشتن فیش دارای اولویت است که هزینه سپرده‌گذاری به طور مثال یک میلیون تومان در سال ۸۶ به اضافه سود آن محاسبه می‌شود و باقی هزینه‌ها هم بر اساس زمان اعزام، اعلام خواهد شد که زائران باید آن را بپردازند.
به گزارش فیشحج، چندی پیش نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت هزینه حج تمتع ۱۴۰۲ را حدود ۱۲۰ میلیون تومان پیش‌بینی کرد که البته هنوز این مبلغ نهایی نشده است. از طرفی افرادی که فیش حج تمتع را خریداری می‌کنند، جدای از هزینه برای خرید فیش، باید ما به التفاوت هزینه حج تمتع را به صورت کامل بپردازند و خرید فیش حج به معنای دادن هزینه کامل حج تمتع نیست./

منبع: خبرگزاری فارس

 

کلمات اصلی آگهی: فیش حج, خرید و فروش فیش مکه, قیمت فیش حج

اولویت حج سال ۱۴۰۲ چه کسانی اعزام می شوند؟

براساس سایت فیشحج از گزارش باشگاه خبرنگاران جوان معاون سازمان حج و زیارت گفت: دارندگان فیش حج تمتع که در سال ۱۳۹۹ ثبت‌نام کرده بودند، در اولویت اعزام به حج در سال ۱۴۰۲ هستند. براساس مصوبه سازمان کنفرانس اسلامی، سهمیه هر کشور برای حج تمتع، یک هزارم جمعیت آن کشور است که سهم ایران در سال‌های اخیر میانگین ۸۵ هزار نفر بود. این سهمیه در سال ۱۳۹۹ به ۸۷ هزار و ۵۵۰ نفر رسیده بود که به دنبال همه‌گیری کرونا و درحالی‌که حدود ۷۴ هزار نفر در ایران برای حج تمتع ثبت‌نام و بخشی از هزینه آن را واریز کرده بودند، حج تمتع با تصمیم عربستان لغو شد.
درسال ۱۴۰۰ عربستان همچنان حج را بدون حضور زائران خارجی و با حدود ۱۰ هزار زائر مقیم این کشور برگزار کرد و به این ترتیب زائران کشور‌های دیگر، از جمله ایران به مدت دو سال از حج تمتع محروم شدند.
سال ۱۴۰۱ با کمرنگ شدن اثرات ویروس کرونا در جهان، عربستان سهمیه کشور‌ها را تقریبا به نصف رساند و این مراسم واجب دینی را با یک میلیون نفر برگزار کرد که ۸۵۰ هزار نفر آن‌ها از خارج عربستان بودند. سهمیه ایران در آن سال ۳۹ هزار و ۶۳۵ نفر بود که سازمان حج و زیارت اولویت را به زائرانی داد که در سال ۱۳۹۹ ثبت‌نام و هزینه این سفر را واریز کرده بودند. هرچند عربستان شرایط سختگیرانه‌ای را در حج گذشته اعمال کرده بود و فقط به زائران کمتر از ۶۵ سال که کامل واکسینه شده بودند اجازه این سفر را داد.

اولویت حج سال ۱۴۰۲ چه کسانی اعزام می شوند؟
وضعیت حج تمتع در سال ۱۴۰۲ هنوز نامعلوم است، مذاکرات کشور‌ها با وزارت حج عربستان آغاز نشده و سهمیه‌ای حج پیش‌رو نیز همچنان نامشخص است. با این وجود، معاون سازمان حج و زیارت می‌گوید: اولویت در حج آینده با ودیعه‌گذارانی است که در سال ۱۳۹۹ ثبت‌نام کرده‌اند؛ همان افرادی که سه دوره از حج جا مانده‌اند.
اکبر رضایی معاون سازمان حج و زیارت با بیان این‌که در حال حاضر حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در نوبت اعزام به حج تمتع هستند که این متقاضیان در سال‌های ۸۶ و قبل از آن ثبت‌نام کرده‌اند، گفت: فعلا نمی‌توان میزان سهمیه ایران را اعلام کرد، اما پس از انجام مذاکرات حج و تعیین سهمیه قطعی در چارچوب شرایط تعیین شده، اولویت اعزام اعلام می‌شود.
وی ادامه داد: تمام دارندگان فیش‌های حج تمتع، فارغ از این‌که در سال آینده قصد تشرف به حج دارند یا خیر، در سامانه Reserve.haj.ir اطلاعات خود را تکمیل و به‌روز رسانی کنند و در صورتی که فردی اطلاعات خود را به‌روزرسانی نکند، زمینه اطلاع‌رسانی از سوی سازمان حج و زیارت نخواهد بود، اما با تکمیل اطلاعات در جریان اطلاعیه‌ها و اخبار مهم مربوط به حج قرار خواهند گرفت.
معاون سازمان حج و زیارت توضیح داد: صاحبان تعدادی از فیش‌های حج تمتع فوت کرده‌اند و خانواده آن‌ها معمولاً فیش را در اختیار یکی از اعضای خانواده برای انجام حج قرار داده است، انتشار فراخوان تکمیل اطلاعات دارندگان فیش‌های حج تمتع به این دلیل است که اطلاعات دقیقی از صاحبان فیش‌های حج داشته باشیم تا بتوانیم برای این سفر برنامه‌ریزی کنیم.
او افزود: برای برخی از متقاضیان به دلیل جابه‌جایی شهر یا استان محل سکونت، امکان برنامه‌ریزی برای اعزام و آموزش وجود ندارد و اطلاع‌رسانی در بستر شبکه‌های مختلف برای آینده را دچار مشکل می‌کند، بنابراین ضروریست که تمام ودیعه‌گذاران اطلاعات خود به‌روز رسانی کنند.
معاون سازمان حج و زیارت گفت: نیاز است همه دارندگان فیش‌های حج تمتع، اطلاعات خود از جمله شماره تلفن همراهشان را در سامانه ثبت و بروز کنند. این به‌روز رسانی به منظور ارسال به موقع پیام‌ها و اطلاعیه‌ها مربوط به حج برای متقاضیان است.
رضایی بیان کرد: سازمان حج و زیارت بانک اطلاعاتی ودیعه‌گذران و اعداد و ارقام و اطلاعات افرادی که حتی سال ۶۰ ثبت‌نام کرده‌اند را در اختیار دارند، اما به‌روزرسانی اطلاعات مهم است؛ چرا که ثبت‌نام‌های جاری که از سال ۷۷ اغاز شده به‌گونه‌ای است که نیاز به روزرسانی اطلاعات دارد تا برنامه‌ریزی‌ها در حوزه اعزام، آموزش و اطلاع‌رسانی دقیق‌تر انجام شود./

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

 

کلمات اصلی خبر: فیش حج, نوبت فیش حج تمتع 1402, اولویت حج سال ۱۴۰۲

دو خبر از حج تمتع سال 1401 و روز عرفه در عربستان سرزمین وحی

مسئول عملیات حج شرکت فرودگاه‌ها وناوبری هوایی ایران گفت: بازگشت زائران خانه خدا از ۲۳ تیر آغاز و تا ۷ مرداد ادامه خواهد داشت. آقای غلام رضا رستمیان گفت: اولین پرواز‌های برگشت زائران خانه خدا از جده و از ۲۳ تیر آغاز وتا ۷ مرداد ادامه خواهد و اولین پروز‌ها هم از جده به شهر‌های تبریز، کرمان، امام خمینی آغاز می‌شود. به گفته مسئول عملیات حج شرکت فرودگاه هاو ناوبری هوایی کشور تعداد زمان بازگشت زائران ۱۵ روزه است و در ۴ تا ۵ روز ابتدایی بازگشت زائران از جده انجام می‌شود و در روز‌های پایانی بازگشت از مدینه خواهد بود. امسال عملیات حج در قالب ۱۶۲ پرواز با ناوگان جمهوری اسلامی ایران انجام شده و ۴۰ هزار زائر از ۱۷ فرودگاه کشور عازم جده و مدینه شده اند.

دو خبر از حج تمتع سال 1401 و روز عرفه در عربستان سرزمین وحی

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال‌احمر از ارائه ۳۶۰۰ مورد خدمات پزشکی و درمانی به زائران ایرانی حج تمتع در روز عرفه در عربستان خبر داد. علی مرعشی گفت: روز گذشته و همزمان با حضور حاجیان در سرزمین عرفات، ۳۵۹۹ مورد خدمت درمانی در درمانگاه‌های این جمعیت و به حجاج ایرانی ارائه شده است. مرعشی گفت: خدمات مرکز پزشکی به زائران ایرانی شامل ۱۰۸۹ مورد ویزیت تخصصی، ۴۴ مورد بستری اورژانس، ۹۲ مورد خدمات آزمایشگاه، ۶۴۸ مورد خدمات پرستاری شامل نوار قلب، فشار خون، سرم و تزریقات و ۱۱۶ مورد نیز خدمات مددکاری و انتقال بوده است.
امروز و همزمان با روز عید قربان در عربستان، با استقرار یک درمانگاه و ۴ مکتب پزشکی هلال‌احمر در منا و با حضور پزشکان ایرانی به همراه دارو‌ها و تجهیزات لازم، ارائه خدمت به حجاج ایرانی ادامه دارد./

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

کلمات کلیدی و مرتبط با اخبار درجی: فیش حج, روز عرفه سال 1401, اخبار حج تمتع 1401

اخبار ازکاروان حج تمتع سال 1401 هزاروچهارصدو یک به نقل سازمان حج

سایت فیشحج به گزارش روابط عمومی سازمان حج وزیارت می نویسد؛ دکتر سید صادق حسینی در گفتگویی در خصوص آخرین روند اعزام های زائران حج تمتع ۱۴۰۱ گفت: اعزام ها از روز ۲۲ خرداد ماه به مقصد مدینه آغاز شده که رفته رفته تا سیزدهم تیر ماه که آخرین اعزام انتقال زائران به سرزمین وحی است شاهد افزایش تعداد پروازها برای انتقال حجاج هستیم .
وی افزود: امسال ۳۹ هزار و ۶۰۰ نفر از کشورمان در موسم حج تمتع حضور می یابند و آخرین پرواز بازگشت این عزیزان نیز روز هفتم مرداد ماه یعنی آخرین روز ماه ذی الحجه است ؛ تعدادی از زایران مدینه قبل و تعدادی مدینه بعد هستند که بخشی به فرودگاه مدینه و بخشی به فرودگاه جده منتقل می شوند.
رییس سازمان حج وزیارت رونداعزام ها را طی روزهای اخیر مطلوب دانست و تصریح کرد: انتقال ها با کمترین تاخیر از سوی هواپیمایی انجام می گیرد که جای تشکر و قدردانی دارد چرا که شرایط اعزام و انتقال ضیوف الرحمان نسبت به سالهای قبل مناسب تر است .
حسینی همچنین از رضایت زائران اعزامی به مدینه منوره خبر داد و گفت: خوشبختانه همه زائران در سلامت کامل هستند و وضع اسکان آنها مطلوب و ایده آل است.
وی درباره وضع تغذیه زائران نیز بیان کرد: با وجود اینکه آشپرخانه های ایرانی در عربستان دیرتر راه اندازی شد، اما شرایط خوشبختانه مناسب است و مشکلی در این خصوص وجود ندارد.
رئیس سازمان حج و زیارت همچنین با بیان اینکه مطب های پزشکان نیز در مدینه راه اندازی شده است گفت: کلینیک ایرانی در مکه نیز فردا راه اندازی میشود و خوشبختانه داروهایی که میخواستیم به عربستان منتقل کنیم نیز ارسال شده و فرودگاه مدینه تاکنون همکاری خوبی داشته است.
رییس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه کارهای اجرایی حج تمتع امسال با وجود اعلام دیرهنگام کشور میزبان به خوبی انجام گرفته است ، گفت: روند اقدامات به خوبی انجام می گیرد و هیچ دغدغه ای در این خصوص و د رابطه با شرایط زائران وجود ندارد.
حسینی به کاهش ۵۵ درصدی سهمیه زائران ایرانی و همچنین دیگر کشورها در حج امسال اشاره کرد و افزود: بر اساس گزارشهای ارسالی هم اکنون فضای مدینه و مکه خلوت است چراکه بسیاری از کشورهای اسلامی به دلیل افزایش قیمتها یا از اعزام زائران انصراف داده و یا درخواست کاهش سهمیه خود را داشته اند.
وی افزود : ما نیز علیرغم موضوعات ذکر شده درخواست سهمیه مازاد را داده ایم که امیدواریم مورد موافقت کشور میزبان قرار بگیرد و تعداد بیشتری از مشتاقان مشرف شوند.
رییس سازمان حج وزیارت در خصوص هزینه ها و تاکید مقام معظم رهبری بر کاهش آنها گفت: هزینه های سفر تا قبل از افزایش هزینه های اعمال شده از سوی کشور میزبان، حدود ۳ هزار ۲۰۰ تا ۳ هزار و ۳۰۰ دلار بود اما این افزایش قیمت ها در کشور عربستان موجب شد تا هزینه ها به ۴ هزار و ۵۰۰ دلار برسد.
حسینی با اشاره به افزایش برخی هزینه های غیرقابل انتظار در کشور میزبان گفت: افزایش نرخ خدمات در ایام تشریق ،افزایش هزینه های اقلام پروتیینی در حدود ۲۰ تا ۴۰ درصد و رشد نرخ مالیات بر ارزش افزوده کالاها از ۳ درصد به ۱۵ درصد از جمله مسایلی بود که موجب افزایش ناگهانی هزینه ها شد که ما نیز سعی کردیم آن را به زائران تحمیل نکنیم و کمتر از یک چهارم این مازاد را دریافت نماییم و الباقی هزینه ها را از محل دیگر و تخفیف های دریافتی جبران کنیم .

اخبار ازکاروان حج تمتع سال 1401 هزاروچهارصدو یک به نقل سازمان حج
به گفته وی ، کمیته اسکان توانست به دلیل کمبود تقاضای هتل ناشی از کاهش زائران همه کشورها ، تخفیفی در حدود ۳۰ درصد را دریافت نمایید تا بخشی از هزینه های اضافی جبران شود .
رییس سازمان حج وزیارت تصریح کرد: بعد از بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر کاهش هزینه ها، نامه ای را دوباره برای وزارت حج عربستان ارسال کردیم که امیدواریم هرچه زودتر پاسخ دهند .
حسینی همچنین با انتقاد از کسانی که عنوان میکنند زائران حج امسال با یارانه دولتی و دلار ۹ هزار تومانی به این سفر مشرف می شوند ، گفت: اولا که این هزینه زائران حدود دوسال قبل از سوی این عزیزان پرداخت شده است که در آن زمان باتوجه به برابری نرخ ریال با ارزهای خارجی و نرخ ارز در آن زمان ، این ارز زائران خریداری شده و در امانت بانک مرکزی قرار گرفته بود تا در این ایام و با بازگشایی حج تمتع مورد استفاده قرار بگیرد بنابراین صحبت ها و جوسازی های رسانه های معاند صحیح نیست و دروغ پردازی محسوب می شود.
وی تاکید کرد: با توجه به روندذکر شده یارانه خاصی به زائران داده نشده و آنها پول خود را پرداخت کرده و قطعا بدون هر منت به این سفر معنوی مشرف می‌شوند.
رییس سازمان حج وزیارت با بیان اینکه هزینه های حج تمتع از سوی ایران به دلیل تجربه های لازم در حوزه های تغذیه ، اسکان و ....از سایر کشورها کمتر است گفت: برخی کشورهای همجوار هزینه هایی مابین ۵هزار و ۵۰۰ تا ۷ هزار دلار را بابت کارهای اجرایی حج پرداخت می‌کنند و حتی هزینه های برخی کشورها تا سقف ۱۲ هزار دلار می شود.
حسینی در خصوص کاهش زمان سفر حجاج نیز گفت: کمبود هواپیماهای پهن پیکر برای انتقال تعداد بیشتری از زائران یکی از عوامل مهم محسوب می شود.
وی در خصوص صحیح نبودن این تصور که با کاهش تعداد روز ، هزینه ها نیز کاهش می یابد گفت: ما هتل ها را بر اساس موسم اجاره می کنیم یعنی زایر چه ۱۰ روز چه ۳۰ روز در هتل بماند هزینه هایش فرقی نخواهد داشت بنابراین این علل ذکر شده از جمله عوامل تعداد روز اقامت است ضمن اینکه امسال تلاش لازم برای کاهش تعداد روز اقامت صورت گرفت و نسبت به سالهای گذشته کاهش داشته که متوسط حضور زائران حدودا ۲۸ روز است.
رییس سازمان حج و زیارت همچنین به اهتمام آیت الله دکتر رییسی رییس جمهور محترم کشورمان نسبت به موضوعات مرتبط با زیارت اشاره کرد و گفت: پیش از برگزاری موسم حج تمتع، جلسه شورای عالی حج بعد از دوازده سال از عدم حضور رییس جمهور ، برگزار شد که نیمی از مصوبات مربوط به سفر حجاج بوده که در این خصوص تسهیل امور به خوبی از رییس جمهوری و دست اندرکاران انجام گرفت و هر جایی مشکلی وجود داشته مسوولان کمک رسان بوده اند که جای تشکر دارد./

منبع : پایگاه اطلاع رسانی سازمان حج و زیارت

 

کلمات اصلی اخبار: فیش حج, فیش حج تمتع سال 1401, اخبار کاروان سال 1401

آخرین وضعیت پروازهای حجاج از فرودگاه های کشور در حج سال 1401

امروز ۵ پرواز از فرودگاه‌های تبریز، کرمان و فرودگاه بین المللی امام خمینی به مقصد مدینه انجام شد. برنامه پرواز‌های عملیات رفت زائران بیت الله الحرام، امروز از شهر‌های کرمان، فرودگاه بین المللی آیت الله هاشمی رفسنجانی، فرودگاه بین المللی امام خمینی تهران و تبریز از فرودگاه بین المللی شهید آیت الله مدنی به مدینه انجام می‌شود.

آخرین وضعیت پروازهای حجاج از فرودگاه های کشور در حج سال 1401
براساس این گزارش پرواز‌های فرودگاه بین المللی امام خمینی یک پرواز بوده که بامداد امروز در ساعت ۳:۲۰ دقیقه بامداد انجام شده که با پیگیری‌های صورت گرفته از فرودگاه امام خمینی این پرواز بدون تاخیر انجام شده است.
همچنن دو پرواز فرودگاه تبریز انجام شده که یکی از پرواز‌ها امروز صبح در ساعت ۵ بامداد بوده و پرواز دوم هم در ساعت ۱۱:۵۰ دقیقه انجام شده است. دو پرواز هم از شهر کرمان به مقصد مدینه انجام می‌شود که یکی از پرواز‌ها در ساعت ۸:۴۰ دقیقه صبح بوده و پرواز دیگری هم در ساعت ۲۱:۱۰ دقیقه انجام می‌شود. همچنین فردا ۲۴ خرداد هم ۴ پرواز از تهران، تبریز و کرمان انجام می‌شود که سه پرواز در صبح و یک پرواز هم از تبریز در ساعت ۱۹:۲۰ دقیقه انجام می‌شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

 

سایت های معتبر در خرید و فروش فیش حج عمره و تمتع

تنها سایت هایی که مرجع کافی و لازم در نقل و انتقال فیش مکه می باشند به شرح زیر است:

وب سایت درج رایگان آگهی خرید و فروش فیش حج عمره و تمتع واجب بانک ملی و ملت با قیمت : فیشحج.com

الف) سامانه جدید خرید و فروش فیش حج عمره و تمتع آنلاین: https://fishe-hajj.com

ب) وبسایت آگهی فیش حج | ثبت رایگان آگهی خرید و فروش فیش حج : https://fish-hajj.ir

ج)سایت آگهی بلیط حج : https://fishehajj.com

د) سایت خرید و فروش فیش حج عمره و تمتع: خرید-فروش-فیش-حج.com

سایت های معتبر در خرید و فروش فیش حج عمره و تمتع

کلمات کلیدی مرتبط: فیش حج, خرید فیش حج ایران, قیمت فیش حج ایران

شرایط ثبت کاروان حج تمتع سال 1401

به گزارش روابط عمومی سازمان حج و زیارت؛ دکتر سیدصادق حسینی امروز در نشست خبری با تبریک عید سعید فطر به همه مسلمانان گفت: سهمیه رسمی هر کشور بر مبنای مصوبه سازمان کنفرانس اسلامی بر اساس جمعیت آن کشور تعیین می شود که بر همین اساس سهمیه اعزامی ما باید حدود 85 هزار نفر باشد؛ که از این تعداد حدود 74 هزار و 500 نفر در سال 99 و قبل از بحران کرونا و عدم حضور حجاج کشورهای اسلامی، ثبت نام اولیه را انجام دادند.
وی با بیان اینکه از تعداد قابل توجهی از حجاج ثبت نامی سال 99 مبالغ خود را واریز کرده بودند، گفت: تعداد قابل توجهی مبلغ کامل یعنی 35 میلیون را پرداختند و‌برخی هم ۲۵ میلیون تومان واریز کردند که در آن زمان مسئولان وقت ارز لازم را به عملیات حج تمتع اختصاص داد؛ در حال حاضر هم قرار است این مبلغ برای حجاج در حج 1401 شامل اسکان، حمل و نقل، تغذیه و تدارکات و .... هزینه شود.
رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه امسال عربستان سعودی ۸۵۰ هزار نفر از حجاج کشورهای اسلامی را پذیرش می‌کند، گفت: این تعداد نسبت به گذشته ۴۵ درصد از سهمیه را شامل می شود که بر همین اساس ۳۹ هزار و‌۶۴۰ نفر حاجی از کشورمان به سرزمین وحی مشرف می شوند که البته بخشی از این سهمیه شامل کارگزاران و عوامل حج می باشند و بخش قابل توجهی به حجاج اختصاص دارد که البته تلاش کردیم سهمیه عوامل کاهش یابد تا تعداد بیشتری از زائران عزیز که سالها چشم انتظار این سفر معنوی بوده اند، به سرزمین وحی مشرف شوند.
وی همچنین آغاز ثبت نام و انتخاب کاروان متقاضیان حج ۱۴۰۱ را از ۱۸ اردیبهشت ماه دانست و افزود: متقاضیان از ساعت ۱۰ صبح روز یکشنبه ۱۸ اردیبهشت ماه جاری می توانند از طریق سامانه «رزرو» حج و زیارت اقدام نمایند.
رئیس سازمان حج و زیارت افزود: با توجه به شرایط اعلام شده از سوی وزارت حج و عمره عربستان به متقاضیان بالای ۶۵ سال روادید ارائه نخواهد شد و این دسته از افراد در صورت عدم دریافت وجوه واریزی، در اولویت تشرف برای حج آینده خواهند بود ؛ از این عزیزان تقاضا می شود حالت فعلی را حفظ و انصراف ندهند تا در حج آینده از حق اولویت تشرف برخوردار شوند.
وی با بیان اینکه سامانه ثبت نام رزرو برای افراد بالای 65 سال و کسانی که واکسن تزریق نکرده اند، بسته است، تصریح کرد: بر همین اساس افرادی که متولد10 تیر سال ۱۳۳۶ به بعد هستند، می‌توانند ثبت‌نام‌کنند.

شرایط ثبت کاروان حج تمتع سال 1401
-ضرورت تزریق واکسن های مورد تایید
حسینی با اشاره به موضوع واکسیناسیون و الزامی بودن آن مطابق شرایط کشور میزبان گفت: آنها ۱۰ نوع واکسن را مجاز اعلام کردند که در این میان واکسن استرازنکا و سینوفارم در سبد واکسیناسیون کشورمان قرار دارد. بر همین اساس افرادی که ۲ دز واکسن نزده باشند، نمی‌توانند ثبت‌نام خود را تکمیل کنند.
رئیس سازمان حج و زیارت اضافه کرد: البته کسانی که دو دوز واکسن خود را تزریق کرده باشند، مجاز به ثبت نام به شرط تزریق دوز سوم هستند؛ همچنین متقاضیانی که دو دوز خود را از واکسن های رایج در کشور را به غیر از واکسن آسترازنکا و سینوفارم تزریق کرده باشند می توانند واکسن سوم را از واکسن های تعیین شده تزریق کنند بنابراین به عزیزانی که تاکنون واکسن تزریق نکرده اند توصیه جدی می شود هر چه سریعتر به این کار مبادرت کنند.
وی با بیان اینکه شرط دیگر عربستان داشتن گواهی منفی آزمایش کرونا ۷۲ ساعت قبل از اعزام است، گفت: مراکز مدنظر از سوی مرکز پزشکی حج و زیارت اعلام خواهد شد .
-مدیریت هزینه های حج امسال از سوی سازمان حج و زیارت
رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه هزینه های حج تمتع با توجه به شرایط کشور میزبان مانند افزایش 15 درصدی مالیات بر ارزش افزوده ، دارای رشد فزاینده ای می شد گفت: با توجه به بررسی های انجام شده و اقدامات به موقع سازمان حج و زیارت توانستیم از تحمیل هزینه های زیاد به حجاج جلوگیری کنیم.
وی با بیان اینکه متوسط هزینه حج تمتع امسال ۳۷ میلیون تومان است، گفت: تخصیص 2 میلیون و 400 هزار تومان از سوی بانک ملی به حجاج امسال، همکاری سازمان هواپیمایی در تامین بلیت های رفت و برگشت و برنامه ریزی های به موقع موجب جلوگیری از افزایش هزینه ها شده است.
حسینی تصریح کرد: همکاری و همراهی سازمان هواپیمایی بسیار موثر بوده چرا که هزینه های پرواز به عربستان 16 میلیون تمام می شد که این مبلغ برای حجاج امسال کمتر 8 میلیون تمام می شود.
-متوسط قیمت حج 1401 اعلام شد
رئیس سازمان حج و زیارت حداقل قیمت کاروان های حج امسال را ۳۴ میلیون و ۳۴۱ هزار تومان و حداکثر قیمت را ۳۸ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان اعلام کرد و گفت: زائران فقط باید مابه التفاوت قیمت ها را بپردازند که البته بخشی از آنها 35 میلیون را پرداخته اند که در صورت ثبت نام در کاروانهای با حداقل قیمت، مابقی پول به آنها عودت خواهد شد.
-آغاز نام نویسی در کاروان ها و ثبت نام نهایی حج 1401 از فردا
وی با اشاره به اینکه متقاضیان حج تمتع 1401 باید هر چه سریعتر در سامانه ذکر شده با نام «رزرو» به آدرس tamatoreserve.haj.ir نام نویسی نهایی کرده و کاروان خود را انتخاب کنند گفت: دارندگان فیش حج تمتع تا 22 خرداد ماه سال 86 که در سال 99 نیز ثبت نام اولیه کرده و وجوه خود را واریز کرده اند باید هرچه سریعتر مبادرت به نام نویسی کنند در غیر این صورت سراغ اولویت‌های بعدی می‌رویم.
رئیس سازمان حج و زیارت در خصوص تعداد متقاضیان بالای 65 سال که جزو 74 هزار نفر ثبت نامی سال 99 هستند گفت: حدود 22 هزار نفر جزو 65 سال به بالا هستند که امیدواریم در سالهای بعد به حج تمتع مشرف شوند و از این عزیزان می خواهیم انصراف ندهند و نوبت خود را محفوظ نگه دارند چراکه اگر انصراف بدهند و پول را پس بگیرند با توجه به نرخ ارز نمی‌دانیم‌ هزینه حج در سنوات بعدی برای آنها چقدر می‌شود.
حسینی با بیان اینکه هیچ سهمیه‌ای به نهاد و سازمان خاصی اختصاص نمی‌یابد ،تصریح کرد: فقط طبق قانون مجلس بنیاد شهید و امور ایثارگران ۵ تا ۱۰ درصد سهمیه دارد که باید بر اساس این سهمیه امسال ۳ هزار و ۹۰۰ نفر اختصاص پیدا می‌کرد که در نهایت این سهمیه نیز به یک هزار و ۹۰۰ نفر رسید که البته این عزیزان نیز هزینه حج را سال ۹۹ همانند سایر مشمولان پرداخت کرده اند.
وی با اشاره به قراردادهای خدمات حج تمتع سال جاری، گفت: ویزای عوامل ما هنوز صادر نشده اما با این وجود از طریق وبیناری برخی از هتل‌ها اجاره شده است و مشکلی در خدمات به زوار نداریم.
رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه اعزام زائران حج تمتع از ۲۳ خرداد آغاز می‌شود و‌عملیات حج تمتع نیز 7 مردادماه به پایان می‌رسد، گفت: سازمان هواپیمایی همراهی بسیار خوبی با ما داشته که جای قدردانی دارد.
- پروازهای حج از 19 ایستگاه پروازی
حسینی با اشاره به اینکه نخستین اعزام کاروان حجاج از تهران انجام می‌شود، افزود: امسال حجاج‌ در ۲۸۰ کاروان با ظرفیت های ۸۵، ۱۱۵، ۱۳۵ و ۱۶۰ نفر به مدت ۲۵ تا ۳۰ روز به سرزمین وحی مشرف شده و روند انتقال زائران بیت الله الحرام از ۱۹ ایستگاه پروازی انجام می‌شود.
وی همچنین به رایزنی های صورت گرفته با وزارت حج و عمره عربستان مبنی بر لغو شرط بالای 65 و جابجایی این شرط با شرط استطاعت جسمی اشاره کرد و گفت: همچنین موضوع افزایش ظرفیت اعزام حجاج را مطرح کرده ایم که پاسخی دریافت نکرده ایم.
رئیس سازمان حج و زیارت در خصوص ارز مسافرتی نیز گفت: حدود 200 یورو ارز مسافرتی با نرخ اعلامی بانک مرکزی در اختیار حجاج امسال قرار می گیرد.
وی همچنین به حجاج کشورمان توصیه کرد که سوغات خود را در داخل کشور تهیه نمایند تا به نوعی حمایت از تولید ملی صورت گرفته باشد.
-راه اندازی عمره منوط به حمایت های کنسولی از زائران
رئیس سازمان حج و زیارت همچنین در خصوص موضوع عمره گفت: حدود 5 میلیون و 800 هزار نفر در نوبت عمره قراردارند که از سرگیری آن منوط به حمایت های کنسولی از زائران کشورمان است که امیدواریم در صورت فراهم شدن شرایط این اعزام ها با توجه به درخواست متقاضیان انجام بگیرد.
-از سرگیری سفرهای زمینی در گرو موافقت مسئولان عراقی
حسینی همچنین به سفر اخیرش به عراق اشاره کرد و گفت: در این سفر مذاکرات خوبی با مسئولان عراق داشتیم و طرف عراقی هم از برقراری سفرهای زمینی استقبال کرد. اما ما از طرف عراقی خواستیم مرز زمینی با لغو‌ویزا بازگشایی شود تا زائران عتبات همچون سفرهای هوایی که بدون روادید به عراق سفر می‌کنند، بتوانند بدون روادید به طور زمینی هم عازم‌ عراق شوند که امیدواریم گشایش هایی از طرف مقابل انجام گیرد؛ قطعا بازگشایی مرزهای زمینی در کاهش هزینه ها و استقبال بیشتر متقاضیان تاثیر گذار خواهد بود.
دکتر اکبر رضایی معاون حج و عمره سازمان حج و زیارت نیز توضیحاتی را در خصوص ضرورت سرعت عمل در ثبت نام نهایی در سامانه رزرو بیان کرد.
وی نیز در این جلسه با بیان جزییاتی در خصوص خدمات پزشکی و درمانی به آخرین برنامه ریزی ها در سرعت بخشی عملیات اجرایی حج اشاره نمود.

به گزارش روابط عمومی سازمان حج و زیارت متن کامل اطلاعیه سازمان حج و زیارت به شرح ذیل می باشد؛
با استعانت از خداوند متعال و ائمه معصومین(ع) از آنجا که در آستانه برگزاری مراسم حج تمتع می‌باشیم، بدینوسیله به اطلاع متقاضیان تشرف به حج تمتع سال 1401 از بین ثبت نامی های کاروان های حج سال 1399 که وجوه مربوطه را پرداخت کرده‌ و تاکنون انصراف نداده‌اند، لیکن به واسطه عدم برگزاری حج دردوسال اخیر موفق به تشرف نشدند، می رساند؛ مشروط به داشتن شرایط ذیل می توانند از ساعت 10 صبح روز یکشنبه 18/2/1401 با مراجعه به سامانه: tamatoreserve.haj.ir نسبت به انتخاب کاروان و ادامه مراحل ثبت نام اقدام لازم را معمول نمایند.

1- متولدین تاریخ 10/4/1336 و پس از آن(افراد کمتر از 65 سال)

2- افرادیکه که نسبت به تزریق حداقل دو دوز واکسن در مقابل با کویید 19 اقدام نموده‌اند، مشروط به اینکه تا قبل از اعزام نسبت به تزریق دوز سوم واکسن خود اقدام نمایند.
3- افرادیکه که تاریخ ودیعه‌گذاری بانکی آنها(ثبت نام اولیه در بانک ملی) مربوط به تاریخ 22/3/1386 و قبل از آن باشد./

 

منبع: پایگاه اطلاع رسانی سازمان حج و زیارت

کلمات راهنما: فیش حج, ثبت نام کاروان حج تمتع, ثبت نام تمتع

علت افزایش هزینه های حج تمتع سال 1401

فیشحج بزرگترین سایت خریدفروش فیش مکه در استان تهران و در تمام شهرستان های ایران -رییس سازمان حج و زیارت گفت: بر اساس مصوبه سازمان کنفرانس اسلامی، سهمیه هر کشور برای حج، یک هزارم جمعیت آن کشور است که سهم ایران ۸۵ هزار نفر می‌شود. سید صادق حسینی گفت: در حج سال ۹۹ حدود ۷۴ هزار نفر ثبت نام کردند که برخی از آن‌ها مبلغ کامل هزینه سفر که ۳۵ میلیون تومان بود پرداخت کرده‌اند و برخی ۲۵ میلیون تومان واریز کردند.

علت افزایش هزینه های حج تمتع سال 1401
به گفته حسینی، تلاش کردیم هزینه سفر حج افزایش پیدا نکند، اما مالیات برارزش افزوده در عربستان ۱۵ درصد افزایش یافته و باید این ارزش افزوده پرداخت شود و با مساعدت بانک ملی دو میلیون و ۴۰۰ هزار تومان به هر زائر پرداخت شد. او گفت: هزینه بلیت سفر به عربستان برای زائران ۸ میلیون تومان تعیین شد و این رقم نصف رقمی است که ایرلاین‌های خارجی و عربستان از مسافران دریافت می‌کنند؛ بنابراین رقم نهایی هزینه سفر حج به حدود ۳۷ میلیون تومان رسیده است.
بر اساس اعلام سازمان حج و زیارت تاریخ آغاز اعزام زائران، ۱۵ ذیقعده برابر با ۲۴ خرداد است. در این تاریخ مناسک حج تمتع ۱۴۰۱ آغاز و ۲۹ ذیحجه مصادف با ۷ مرداد ماه به پایان می‌رسد./

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

 

 

نکته مهم : زائر مهم حج تمتع سال 1401 لطفا فقط اخبار سایت سازمان حج و زیارت را دنبال بفرمائید و به سایر سایت ها توجه نکنید تنها منبع موثق وب سایت سازمان می باشد. به سخنان دلالان حج نیز فقط شنونده باشید و مسیر ضحیح را خودتان انتخاب کنید چرا که خدا زائر واقعی می خواهد از اینکه به شما می گوییم لبیک الهم لبیک

کلمات مرتبط با خیر فوری سازمان حج و زیارت: فیش حج, قیمت فیش حج تمتع 1401, علت هزینه اضافی حج تمتع 1401

ثبت نام به کاروان حج تمتع سال 1401 از نیمه دوم اردیبهشت ما امسال

معاون امور حج و عمره سازمان حج و زیارت آقای اکبر رضایی گفت: ۱۵ ذیقعده برابر با ۲۵ خرداد زمان آغاز عملیات حج تمتع ۱۴۰۱ و ۲۹ ذیحجه مصادف با ۷ مرداد پایان زمان عملیات حج تمتع است. به گفته معاون امور حج و عمره سازمان حج و زیارت، سهمیه نهایی حج از تخصیص سهمیه استانی و تعیین تعداد کاروان‌های هر استان تعیین شده است و تعداد افراد مشمول تشرف با توجه به سن اعلامی در سامانه مسار (سن زیر ۶۵ سال) و حفظ وضعیت ثبت نام در سال ۹۹ مشخص شده است.
او گفت: واکسیناسیون حجاج برای ورود به کشور عربستان الزامی است و براساس اطلاعات وزارت بهداشت شماری از واجدین شرایط ثبت نام یا واکسن کرونا تزریق نکرده و یا یک دوز آن را تزریق کرده‌اند که تا شرط واکسن را کامل نکنند، امکان رزرو کاروان ندارند./

ثبت نام به کاروان حج تمتع سال 1401 از نیمه دوم اردیبهشت ما امسال

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

 

کلمات مرتبط با خبر درج شده در بزرگترین سایت اطلاع رسانی حج عمره و تمتع: فیش حج, ثبت نام کاروان تمتع سال 1401 ,ثبت نام کاروان حج تمتع سال 1401

 

 

کانال تلگرام فیش حج عمره و تمتع (واجب)

 خرید و فروش فیش حج در محل شما

شماره های تماس مدیریت: حاج محمدی

09194274225

09166283053

09193283532

سایت فیش حج سایت فیش حج

ثبت آگهی فیش حج با پیامک SMS

فروشنده و خریدار محترم فیش حج، شما می توانید برای درج آگهی در سایت فیش حج، علاوه بر فرم ثبت سفارش با استفاده از سامانه پیامکی متن کامل آگهی خود (اعلام خرید و یا فروش به همراه تعداد فیش، نام و نام خانوادگی ، تلفن همراه و یا ثابت و متن آگهی و شهر) را به شماره 09191168763 پیامک بفرستید، توجه داشته باشید آگهی بدون موارد بالا در سایت ثبت نمی شود.

درج آگهی در سایت فیش حج رایگان است.

حذف آگهی از سایت فیش حج

برای حذف آگهی از سایت فیش حج، با همان شماره ای که آگهی را ثبت کرده اید، عدد 2 با نام و نام خانوادگی درج شده در سایت را به شماره 09191168763 پیامک کنید و یا با شماره 09123952536 تماس بگیرید.