جستجو در خریداران و فروشندگان سایت فیش حج عمره و تمتع واجب

کانال تلگرام فیش حج عمره و تمتع (واجب) سایت فیش حج سایت فیش حج

  آشنايى با برخى از مقرّرات عربستان
در ارتباط با امور حجاج
 در هر سازمان يا وزارتخانه اى، بايد محور اصلى را مشخص نمود تا وظايف به خوبى روشن گردد; مثلا چون در وزارت آموزش و پرورش، محور دانش آموز و تعليم و تربيت اوست پس به معلم، فضا، وسائل، كتابخانه، آزمايشگاه، زمين ورزش و صدها مسأله ديگر، در مورد رشد دانش آموز، نياز است، در سازمان حج و زيارت، محور زاير و حاجى است، لذا سازمان تشكيل يافته تا در خدمت زاير باشد و وظيفه مدير و معاون كاروان نيز مشخص است.فلسفه وجودى كاروان و انتخاب مدير و معاونِ واجد شرايط، تأمين آسايش، جلب رضايت زاير و اطمينان بر صحت اعمال او مى باشد.بنابر اين كسى كه در يك كشور بيگانه است، بايد با مقرّرات و  قوانين آن كشور آشنايى كامل داشته باشد تا به هنگام روبرو شدن با مشكلات بتواند به راحتى مشكلات زايران را حل كند و در بحرانهاى مختلف، با درايت و بردبارى، زاير را يارى دهد و او را در مراحل سخت انيس و مونس باشد. لذا بر اين اساس، به اهم مقرّرات و مسائلى كه آشنايى با آنها ضرورت دارد بشرح زير مى پردازيم:
1 ـ همراه داشتن مواد مخدر
2 ـ كشف دلار تقلّبى
3 ـ مسأله تشابه اسمى در فرودگاه جده
4 ـ حوادث و تصادفات
5 ـ تشكيل پرونده و تعقيب آن تا سرحد دريافت ديه
6 ـ دفن جسد در عربستان
7 ـ انتقال جسد به ايران
مشكلات احتمالى در فرودگاه جده
1 ـ همراه داشتن مواد مخدر
زاير معتاد مى كوشد تا با جاسازى مقدارى ترياك (و يا هر معجون ديگرى كه خود صلاح مى داند) خود را در ايام تشرف از عوارض اعتياد نجات دهد اما غافل از آن كه مأموران حرفه اى عربستان به راحتى كشف مى كنند و براى زاير و مسؤولان، مشكلاتى به وجود مى آورند. در چنين حالتى، بهترين و موثّرترين راه نجات آن است كه مدير كاروان به طرفدارى از مأموران و حمايت از نحوه عملكرد آنها وارد صحنه شودو ساحت مقدس جمهورى اسلامى ايران را از اينگونه اعمال منزه بداند و الاّ در صورت طرفدارى از كار غلطِ زاير معتاد، هم به نظام مقدس حاكم بر ايران بدبين مى شوند و هم مشكلات فراوانى براى زاير و مسؤولان ايجاد مى نمايند. پيشنهاد مى شود مدير و مأموران ستاد جده، به هيچ عنوان از فرد خاطى طرفدارى نكنند. تجربه نشان داده است در چنين حالاتى، زاير راحت تر و سريع تر آزاد مى شود.
2 ـ همراه داشتن دلار تقلّبى
اگر در مدينه يا مكه صرّاف هاى سعودى زايرى را به جهت داشتن دلار تقلّبى به دام بياندازند، او را روانه ادارات شرطه مى كنند شرطه پس از بازداشت موقت، دلارهاى تقلبى را ضبط مى كند و به صاحبش برنمى گرداند سرانجام زاير با خسارت فراوان و رنج روحى بسيار آزاد مى شود.
به مسافران خود تذكّر دهيد از خريد ارز از افراد معمولى و دلاّلها اجتناب كنند.
3 ـ تشابه اسمى
گاهى زايرى را در فرودگاه به خاطر مشابهت اسمش با اسم كس ديگر معطل مى كنند و چون براى زاير سابقه نداشته، او و همراهانش سخت مضطرب و نگران مى شوند.
به زايران خود آگاهى دهيد كه معطل شدن شما در فرودگاه،
  مشكلى براى شما به وجود نمى آورد، چند ساعتى براى تحقيق، نگه مى دارند ولى سرانجام آزاد مى شويد. اين شماييد كه بايد پيوسته همراه زاير باشيد و او را از لحاظ روحى تقويت كنيد.
4 ـ حوادث و تصادفات
اصولا آشنايى با مقرّرات هر كشورى، مسافر را زودتر به نتايج مطلوب مورد نظر خود موفق مى كند و او را از سرگردانى و اتلاف وقت و تضييع حقوق حفظ مى نمايد.
يكى از مسائل مبتلابه در عربستان، مسأله تصادف با وسائل نقليه است.
افراد مسن و ناآشنا به راهها و خيابانها و محل هاى عبور غير مجاز، زودتر دچار آسيب و حادثه مى شوند و چه بسا افرادى كه بر اثر تصادف، عضو و يا جان خود را از دست مى دهند و به خاطر عدم آشنايى با مقرّرات عربستان، حقوق مسلّم آنها و يا حقوق ورثه شان تضييع مى گردد و بدون تشكيل پرونده و تعقيب مسأله به خاطر آن كه اين فرد غريب است و مى خواهد به كشور خود برگردد، رضايت مى دهد و پرونده مختومه مى شود.
و يا آن كه بر اثر ندانستن زبان و مفاهيم كلمات، در اداره پليس و يا بيمارستان، به او پيشنهاد مى شود «تنازل» بده، او هم بدون درك معنا و مفهوم تنازل، مى گويد: من با تنازل موافقم و در حالى ورقه را امضا مى كند كه نمى داند زير ورقه رضايت را امضا كرده است! و مدتى بعد آشنايان وى به دفتر نمايندگى مراجعه مى كنند كه فلان شخص در فلان زمان تصادف كرده و به نقص عضو مبتلا شده حق و حقوق خود را مطالبه مى كند، پس از مدتى تفحص و پيدا كردن پرونده توسط دفتر نمايندگى، معلوم مى شود كه مسافر به خاطر شتابزدگى و تعجيل در مراجعت به ايران و ندانستن زبان و معناى كلمات، از شكايت تنازل نموده; يعنى رضايت داده و پرونده بسته شده است، لذا گفته مى شود ديگر راهى براى احقاق حق او وجود ندارد و يا فرد تصادفى را به ايران مى برند و در ايران فوت مى كند و دليلى بر اثبات دعواى خود ندارند كه مرگ او در ايران به خاطر تصادف او در عربستان بوده است.
مراحل قانونى تشكيل پرونده يك تصادف را از ابتدا تا انتها توضيح مى دهيم تا مسؤولان در هر زمان با هوشيارى بتوانند حقوق مسلّم افراد را حفظ كنند و در عربستان حامى و مدافع منافع اتباع خود باشند.
5 ـ مراحل تشكيل پرونده
به مجرد تصادف، همراهان و آشنايانِ فرد آسيب ديده، بايد صحنه تصادف را به حال اوليه حفظ كنند و به سرعت پليس را در جريان بگذارند. پس از حضور پليس و يادداشت مشخصات صحنه و زمان و مكان تصادف، فرد مجروح را به نزديك ترين بيمارستان منتقل نمايند.
تذكر اين نكته ضرورى است كه همراهان مجروح بايد نام و مشخصات پليس و محل اداره او را بپرسند و پس از انتقال مجروح به  بيمارستان و تحت درمان قرار دادن او، به دفتر ستاد (مكه يا مدينه) مراجعه كنند و گزارش مشروح را به قسمت «رفاه ستاد» تقديم نمايند.بديهى است اين گزارش شامل مشخصات مجروح، راننده، وسيله نقليه، زمان و مكان حادثه و مشخصات پليس و اداره او مى باشد.مسؤول رفاه ستاد بايد به «اداره مرور» كه افسرش كروكى صحنه تصادف را ترسيم نموده، مراجعه نمايد و تقاضا كند طى چه شماره اى آن حادثه ثبت شده است شماره دفتر را بگيرد و به پرونده اضافه كند ومرتب تا پايان مراسم حج، به اداره مرور براى به جريان انداختن مراحل قانونى پرونده مراجعه نمايد.در پايان، اگر بيمار همچنان بسترى است و پرونده مراحل نهايى خود را طى نكرده است، مسؤول موظف است به هنگام عزيمت به ايران، ليستى تهيه نمايد و اسامى مجروحين را با نام بيمارستانها و شماره پرونده آنها و نام افسر و ساير مشخصات مورد نياز را ثبت و به دفتر نمايندگى سازمان در جده تحويل دهد.پس از طى اين مراحل، دفتر نمايندگى در فرصت مناسب يكايك پرونده ها را توسط مأمور خاص اين قسمت، تعقيب مى كند و نتيجه نهايى را به مديريت كل رفاه سازمان حج تقديم مى دارد و اداره كل مراتب را به خانواده هاى آنها اعلام مى كند و اگر مجروح بر اثر شدت حادثه فوت نمايد و ورثه تقاضا كنند كه جسد متوفى به ايران حمل گردد، اقدام مى شود.
در اين صورت دفتر نمايندگى بايد از سركنسولگرى كتباً تقاضا كند كه مراتب را به امير مكه مكرمه اعلام نمايد آنگاه دارالاماره، به قسمت هاى مختلف نامه مى نويسد و موافقت خود را اعلام مى كند. مأمور سركنسولگرى به اتفاق مأمور دفتر نمايندگى بايد حدود يك هفته در ادارات مختلف رفت و آمد كنند تا سرانجام موفق شوند جنازه به ايران حمل گردد.
6 ـ مراحل انتقال جسد به ايران
نوشتن جزئيات مختلف در اين نوشتار ضرورت ندارد زيرا مسأله متوفيان و انتقال جسد به ايران، پرونده خاصى دارد كه مسؤولان با مراجعه به پرونده، به جزئيات امر آگاه خواهند شد و وظيفه خود را انجام خواهند داد.
پس از انتقال جسد و يا به خاك سپارى در مدينه منوره و يا مكه مكرمه، نوبت تعقيب پرونده جهت دريافت ديه مى رسد.
جسد زمانى به ايران انتقال مى يابد و يا در عربستان به خاك سپرده مى شود كه بيمارستان گواهى فوت داده باشد، پليس هم تأييد كند و اين مدارك تماماً در پرونده متوفى ثبت و ضبط گردد.
اداره رفاه از خانواده متوفّى مى خواهد حصر وراثت متوفّى را به عربى ترجمه كنند و نيز ورثه نامه اى بنويسند و سركنسولگرى جمهورى اسلامى ايران را در جده وكيل نمايند كه به ادارات و محاكم مراجعه كنند و ديه متوفى را دريافت و به آنها تسليم كنند. اين نامه ها پس از ترجمه بايد به گواهى وزارت خارجه در تهران و به تأييد سفارت عربستان در
 تهران برسد و از طريق اداره رفاه به دفتر نمايندگى سازمان در جده ارسال شود.آنگاه مأمور دفتر نمايندگى با در دست داشتن مدارك موجود، مراحل قانونى پرونده را در محاكم مختلف تا سرحد دريافت ديه، تعقيب مى كند.در اين هنگام نماينده سركنسولگرى با در دست داشتن مدارك و معرفى نامه از سركنسولگرى، در دادگاه حاضر مى شود و ديه متوفى را دريافت مى كند و در اختيار سازمان حج مى گذارد كه به خانواده متوفى تسليم نمايند.
چند تذكّر:
1 ـ اگر متوفى مرد باشد و راننده صد در صد مقصر شود، مبلغ يكصد هزار ريال سعودى به ورثه تعلق مى گيرد و چنانچه 50% راننده و 50% متوفى مقصر گردد، دادگاه راننده را به پرداخت پنجاه هزار ريال محكوم مى كند.
در ضمن اگر متوفّى زن باشد، كلّ ديه پنجاه هزار ريال است; زيرا همچنانكه سهم الارث زن، نصف مرد است، ديه زن هم نصف ديه مرد تعيين شده است.
2 ـ اگر راننده معسر باشد; يعنى قادر به پرداخت ديه نباشد و فقر و اعسار او ثابت گردد، محكمه او را آزاد مى كند و ديه را بيت المال مى پردازد.
 نقش ستادهاى مكه مكرمه و مدينه منوره
بديهى است اداره و كنترل و مراقبت هزاران نفر در شهرهاى مدينه منوره و مكه مكرمه به ستادى قوى و منسجم، متشكل از نيروهاى ورزيده و متخصص در شؤون مختلف، نيازمند است.
ضرورت ايجاب مى كند كه در هر زمينه اى واحدى تشكيل شود و زاير را يارى نمايد تا زاير احساس نكند كه در خارج از ميهن اسلامى غريب و تنها زندگى مى كند و فريادرس و پايگاهى وجود ندارد كه به مشكلات او رسيدگى كند.
مجموعه واحدهاى مختلفى كه پاسخ گوى احتياجات زاير است، ستاد ناميده مى شود.
در حقيقت ستادها، پايگاهى است جهت تقويت روحى  و پاسخگويى نيازهاى زايران و مركزى است جهت اداره شؤون مختلف كاروان ها.
ما در هر يك از ستادهاى مكه مكرمه و مدينه منوره واحدهاى زير را فعال و پرتحرك مى يابيم كه با توجه به حوزه مسؤوليت هر يك به اهميت نقش ستادها واقف مى شويم.
1 ـ واحد مسكن، جهت بررسى اشكالات موجود در خانه هاى استيجارى.
2 ـ واحد تداركات، به منظور تأمين نيازها و جوابگويى مواد خوراكى و تغذيه زايران.
3 ـ واحد امداد، جهت رساندن گمشدگان به منازل خود.
4 ـ واحد پست و تلفن، براى برقرار كردن ارتباط و رساندن نامه هاى پستى به كشور زاير.
5 ـ واحد شكايات و بازرسى.
6 ـ واحد رفاه جهت رسيدگى به دستگير شدگان، تصادفى ها، فوتى ها.
7 ـ واحد ترجمه و مترجمان، به منظور حضور در دادگاهها، اداره هاى مرور، بيمارستانها و مراكز مورد نياز.
8 ـ واحد اشياى گمشده و رساندن آنها به صاحبان.
9 ـ واحد امور مالى و حسابدارى جهت رسيدگى به كارهاى مالى كاروان ها.
10 ـ واحد منا و عرفات مخصوص ستاد مكه مكرمه.
11 ـ واحد حمل و نقل بين شهرى.
12 ـ واحد امور خارجه، جهت استقرار كارمندان اعزامى وزارت خارجه و بررسى مسائل ايمنى و حل مشكلات زايران.
چون اين نوشتار گنجايش تفصيل يكايك واحدهاى فوق الذكر را ندارد، به همين فهرست اكتفا مى كنيم.
نقش هيأت پزشكى
با توجه به جمعيت بى شمار موسم حج، امكانات وسيع درمانگاهها و مراكز درمانى سعودى و تجهيزات آنها براى تمامى حجاج كافى نخواهد بود و بايد هر يك از كشورهاى اسلامى به نوبه خود، آنچه در توان دارند از اعزام پزشك، پرستار و فرستادن دارو و تجهيزات درمانگاهها كوتاهى نكنند.
در موسم حج بيمارستانها و درمانگاههاى اندونزى، مالزى، تركى و مصرى و ديگر كشورها را مى بينيم كه بسيار فعال عمل مى كنند.
جمهورى اسلامى ايران نيز همه ساله با اعزام تيم هاى پزشكى متخصص و پرستارهاى پرحوصله و داروهاى مورد نياز، بيمارستان و درمانگاههاى خود را براى پذيرش ايرانيان آماده مى كند و بحمدالله همگان اعتراف دارند كه نه تنها هيأت مجهز پزشكى ايران به درمان بيماران خود پرداخته بلكه بيماران كشورهاى ديگر به درمانگاههاى ايران مراجعه كرده و از معالجه و داروى رايگان استفاده كرده اند و خوشحال برمى گردند.
سالهاى گذشته در موسم حج همه شاهد بوده اند كه امكانات سعودى پاسخگوى نياز تمامى حجاج كشورهاى اسلامى نبوده و با وجود تجهيزات بسيار قوى و وسيعى كه هيأت پزشكى ايران در اختيار حجاج ايران گذارده باز هم در منا و عرفات با مشكلات زيادى روبرو مى گردد.
گرمازدگى در منا، خستگى مفرط ناشى از بى خوابى شب قبل، گم كردن چادرها و سرگردان شدن زاير، نداشتن استراحت كافى و... همگى عواملى است كه زاير را آسيب پذير مى كند.و تيم پزشكى را بيش از حد توان، خسته مى سازد.بنابر اين هيأت پزشكى را در منا بايد از هر جهت مجهز نمود; زيرا رسالت پزشكى در منا تجلّى مى كند و پايگاهى است كه به حق بلاوقفه در خدمت زاير است و در اين زمان نقش تيم پزشكى بالعيان احساس مى شود.پس از منا مكه مكرمه به دليل شرايط خاص خود از اهميت خاصى برخوردار است و بايد مدينه منوره را در درجه سوم اهميت قرار داد.
در هر حال لزوم وجود تيم پزشكى با تجربه و با تجهيزات كامل، بر كسى پوشيده نيست و هر چه در اين زمينه سرمايه گذارى شود به جان و سلامتى زاير كمك مى شود و ضريب اطمينان زاير در كشور بيگانه در دوره وانفسا بيشتر مى گردد.
مسائل مهم منا: قربانى، تقصير و رمى جمرات
چون مسؤولان عزيز با بيشتر مسائل حج و وظايف مهمّ خود آشنا هستند، بيان تمامى آنها ضرورت ندارد فقط توجه آقايان را به سه مسأله مهم معطوف مى داريم اميد است نكاتى كه از نظرتان مى گذرد در سالهاى متمادى بدان عمل شود و ارزش آموزشهاى علمى و راهنمايى هاى بنيادى را در عمل نشان دهيد.قربانى افزون بر آن كه جنبه عبادى دارد، داراى بار مالى نيز هست، لذا شرايطى در فقه اسلامى براى آن در نظر گرفته شده است:
قربانى بايد سالم و بى عيب باشد و به سه جزء تقسيم گردد:
الف ـ سهم خود حاجى
ب ـ سهم فقرا
ج ـ قسمتى هم صدقه

 کلمات جستجو:

فروش فیش حج,فیش حج,سازمان حج و زیارت,مکه,اخبار حج 

نشان سایت ساماندهی

logo-samandehi

 
> >>

ثبت آگهی فیش حج با پیامک SMS

فروشنده و خریدار محترم فیش حج، شما می توانید برای درج آگهی در سایت فیش حج، علاوه بر فرم ثبت سفارش با استفاده از سامانه پیامکی متن کامل آگهی خود (اعلام خرید و یا فروش به همراه تعداد فیش، نام و نام خانوادگی ، تلفن همراه و یا ثابت و متن آگهی و شهر) را به شماره 09191168763 پیامک بفرستید، توجه داشته باشید آگهی بدون موارد بالا در سایت ثبت نمی شود.

درج آگهی در سایت فیش حج رایگان است.

حذف آگهی از سایت فیش حج

برای حذف آگهی از سایت فیش حج، با همان شماره ای که آگهی را ثبت کرده اید، عدد 2 با نام و نام خانوادگی درج شده در سایت را به شماره 09191168763 پیامک کنید و یا با شماره 09123952536 تماس بگیرید.