جستجو در خریداران و فروشندگان سایت فیش حج عمره و تمتع واجب

نظر خبرگزاری ایرانی در مورد فیش حج

با داغ شدن بازار خرید و فروش فیش حج تمتع در برخی از استان‌ها به دلیل کم بودن متقاضی واگذاری فیش حج نسبت به خریدار، قیمت فیش‌های حج تمتع ِدارای اولویت، نجومی شده و حتی به حدود 200 میلیون تومان رسیده است.
به گزارش خبرنگار حج و زیارت خبرگزاری فارس، افزایش تقاضا برای انتقال فیش حج تمتع در روزهای اخیر موجب بالا رفتن قیمت فیش حج شده است؛ تا جایی که در برخی از استان‌های کشور فیش حج تمتع با قیمت بالای حدود ۲۰۰ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود.
هیچ سازمان و نهادی نقشی در قیمت‌گذاری فیش‌ حج تمتع ندارد
این امر در حالی است که هیچ سازمان و نهادی به صورت رسمی نقشی در خرید و فروش فیش‌های حج تمتع ندارد و فقط سازمان حج و زیارت به عنوان متولی اعزام در سال‌های گذشته به منظور ساماندهی متقاضیان خرید یا واگذاری فیش حج، سامانه تشرف را راه‌اندازی کرد تا ضمن برقراری ارتباط متقاضی خرید و واگذاری فیش حج، افراد بتوانند در چارچوب قانونی اقدام کرده و به نوعی از سوءاستفاده برخی افراد جلوگیری شود. 
ورود دوباره دلالان به بازار زیارت
با این وجود، بسیاری از متقاضیان خرید یا واگذاری فیش حج تمتع بدون مراجعه به سامانه تشرف، اقدام به خرید و فروش فیش حج می‌کنند و از طرفی هم برخی افراد در استان‌های مختلف با خرید فیش متقاضیان واگذاری اولویت حج تمتع، آن را در ایام ثبت‌نام حج با قیمت بالاتری به متقاضیان عرضه می‌کنند و همین امر موجب شده تا دیگر قیمت فیش حج تمتع نجومی شود و دلالی به بخش زیارت هم ورود پیدا کند.

چه شد قیمت فیش حج از ۳۰ میلیون به ۲۰۰ میلیون تومان رسید؟

این امر در حالی است که با بسته شدن راه زیارت خانه خدا به دلیل شیوع کرونا در ۲ سال گذشته، فیش حج کم‌تر از ۳۰ میلیون تومان بود. اما اکنون با باز شدن مسیر زیارت خانه خدا در حج تمتع و همچنین افزایش نرخ ارز و بالا رفتن قیمت حج تمتع، بازار خرید و فروش فیش حج داغ شده و بسیاری هم در این بین به فکر سودجویی از زائران هستند؛ تا جایی که در برخی استان‌ها شاهد عرضه فیش حج تمتع با قیمت حدود ۲۰۰ میلیون تومان هستیم.
علاوه بر این، با توجه به اینکه امکان انتقال فیش حج تمتع از استانی به استان دیگر وجود ندارد و در برخی از استان‌ها تعداد متقاضیان خرید فیش حج بیش از متقاضی واگذاری است، سودجویان با خرید فیش‌های ودیعه‌گذاران درصدد بالا بردن قیمت آن هستند و از طرفی هم برخی که استطاعت مالی و جسمی دارند و می‌خواهند به این سفر معنوی مشرف شوند، مجبورند تا با قیمت‌های مختلف این فیش را تهیه کنند.

نظر خبرگزاری ایرانی در مورد فیش حج در سایت فیشحج
به طور مثال در برخی از استان‌های مرزی برخی حاضرند فیش حج را تا حدود ۲۰۰ میلیون تومان خریداری کنند، اما کسی فیش حج نمی‌فروشد و به دلیل اینکه فیش حج قابل انتقال به استان دیگر نیست، باید متقاضیان تشرف به حج منتظر بمانند تا کسی با هر قیمتی هم که شده فیش حج عرضه کند تا آنها بتوانند آن را خریداری کنند.
البته در برخی از استان‌ها این روند متفاوت است؛ به طوری که تعداد متقاضی واگذاری فیش حج بیش از تعداد متقاضیان خرید است و همین نبود متقاضی، موجب پایین آمدن قیمت فیش حج در بعضی از استان‌ها شده است.
قیمت‌گذاری ناعادلانه در سایه نبود نظارت بر انتقال فیش‌های حج تمتع
بر اساس بررسی خبرنگار فارس و گذری در خیابان‌ها و حتی برخی از سایت‌ها یا شبکه‌های اجتماعی می‌توان به نابسامانی در وضعیت فیش حج تمتع پی برد؛ به طوری که فیش حج تمتع در یک سال و حتی یک ماه را برخی افراد ۶۰ میلیون و برخی دیگر تا حدود ۲۰۰ میلیون تومان عرضه می‌کنند و کسی هم امکان اعتراض نسبت به این امر ندارد.
این قیمت‌گذاری ناعادلانه و البته بدون نظارت، در حالی است که اگر سازمان و نهادی متولی تعیین قیمت فیش حج تمتع بود، شاهد چنین رقم‌های نجومی برای انتقال فیش حج نبودیم و فیش حج با قیمت متعارفی عرضه می‌شد.
سازمان حج و زیارت دخل و تصرفی در قیمت‌گذاری فیش حج ندارد
اکبر رضایی، معاون حج و عمره سازمان حج و زیارت با بیان اینکه ما دخل و تصرفی در قیمت‌گذاری فیش حج نداریم، می‌گوید: خرید و فروش فیش حج توافقی بین متقاضی خرید و واگذارکننده فیش است. از طرفی ما قانونی نداریم که اجازه دهد تا کف یا سقف قیمتی برای فیش حج تمتع در نظر بگیریم.
وی با اشاره به وضعیت خرید و فروش فیش حج تمتع می‌افزاید: فیش حج تمتع، همچون سندی است که هم‌اکنون به صورت توافقی منتقل می‌شود. البته سازمان حج و زیارت برای ساماندهی فیش حج، سامانه تشرف را راه‌اندازی کرده تا خریدار و واگذارکننده فیش حج را با هم ارتباط دهد.علاوه بر این، اگر تعیین قیمت فیش حج مغایر قوانین بالادستی نباشد، ما توانایی بررسی این موضوع را داریم.
اعزام ودیعه‌گذاران حج تمتع در حالت عادی بیش از ۱۴ سال دیگر طول می‌کشد
اما اکنون هیچ قانونی برای نظارت بر خرید و فروش فیش حج تمتع نیست و همین نبود نظارت موجب نجومی شدن فیش حج تمتع شده است؛ تا جایی که اگر فیش حج به قیمت ۱۰۰ میلیون تومان هم عرضه شود و کسی با توجه به داشتن استطاعت مالی و جسمی، اقدام به خرید فیش حج با این قیمت کند، برای حاجی شدن جدای از این هزینه، باید قیمت اصلی حج در همان سال را نیز بپردازند. یعنی اگر به طور مثال حج امسال ۱۲۰ میلیون تومان باشد، این زائر برای تشرف به سرزمین وحی ۲۲۰ میلیون تومان پرداخت می‌کند.
علاوه بر این، از سال ۸۶ تاکنون دیگر ثبت‌نام حج تمتع صورت نگرفت و به گفته معاون سازمان حج و زیارت هم‌اکنون حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در انتظار تشرف به حج تمتع هستند که البته بیش‌تر آن‌ها از سال ۱۳۷۹ تا ۱۳۸۶ برای حج تمتع ثبت‌نام کرده‌اند.
حال اگر تا ۱۵ سال آینده هم حج تمتع با روال عادی برگزار شود و سهمیه ایران هم ۸۵ هزار نفر در هر سال باشد، حدود بیش از ۱۴ سال برای تشرف این افراد به سرزمین وحی زمان نیاز است؛ به طوری که تا سال ۱۴۱۵ این افراد عازم حج تمتع خواهند شد.
چرا برخی ودیعه‌گذاران حج، فیش خود را می‌فروشند؟
حسینی که سال ۸۶ برای حج تمتع ثبت‌نام و یک میلیون تومان به عنوان ودیعه حج تمتع در بانک ملی سپرده‌گذاری کرده و فیش حج خود را ۸۵ میلیون تومان قیمت‌گذاری کرده است، می‌گوید: در آن سال من ۳۲ ساله بودم و همسرم هم ۳۰ ساله که با هم برای حج تمتع ثبت‌نام کردیم. اما همچنان نوبت ما نشده است و اگر هم امسال قرار بر این باشد که امسال در اولویت اعزام قرار بگیریم، دیگر استطاعت مالی برای تشرف به این سفر معنوی نداریم. چرا که اگر با تلاش دولت قیمت حج تمتع از ۱۲۰ میلیون تومانی که اعلام شده هم کم‌تر باشد، من توان پرداخت آن را ندارم و بر همین اساس، ترجیح می‌دهم که فیش حج را بفروشم.
افزایش حدود ۴۰ میلیون تومانی قیمت فیش حج در کم‌تر از ۴ ماه

از طرفی بسیاری از افراد که در آن سال‌ها از ثبت‌نام حج تمتع جامانده‌اند یا تازه مستطیع شده‌ و قصد سفر به سرزمین وحی را دارند، به دلیل نابسامانی در خرید فیش حج دچار سردرگمی شده‌اند؛ به طوری که سلیمانی، یکی از متقاضیان خرید فیش حج تمتع می‌گوید: من از مرداد امسال پیگیر خرید فیش حج هستم، اما با توجه به اینکه قیمت‌های مختلفی را از افراد گرفتم، نتوانستم هنوز برای خرید فیش تصمیم‌گیری کنم. مردادماه امسال قیمت فیش حج ۶۸ میلیون تومان بود که اکنون این مبلغ به ۱۰۵ میلیون تومان رسیده است. چطور ممکن است در کم‌تر از چهار ماه حدود ۴۰ میلیون تومان فیش حج رشد پیدا کند؟
وی با انتقاد از نبود نظارت بر قیمت عرضه فیش حج تمتع می‌افزاید: باید نهادی این مسؤولیت را بر عهده بگیرد تا حداقل قیمت فیش حج تا این اندازه به یک باره افزایش پیدا نکند.
به گزارش فیشحج، ثبت‌نام حج تمتع از سال ۱۳۸۶ متوقف شده است و با توجه به مشکلات در اعزام‌ زائران به حج تمتع، تعداد زائران اعزامی به سرزمین وحی برخلاف تصور مسؤولان بوده است؛ چرا که بر اساس برنامه‌ریزی اولیه قرار بود تا نیمه دهه ۱۴۰۰ همه متقاضیان حج تمتع به سرزمین وحی اعزام شوند.
پس از صحبت‌های حجت‌الاسلام سید عبدالفتاح نواب، نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت درباره وضعیت حج تمتع سال آینده و البته پیش‌بینی قیمت آن، بازار خرید و فروش فیش حج تمتع رونق گرفته است.
بر همین اساس، برخی از افرادی که تاکنون به حج تمتع مشرف نشده بودند و فیش حج هم ندارند، به فکر خرید فیش حج دارای اولویت افتادند و برخی دیگر هم که به هر دلیلی امکان تشرف به این سفر معنوی را ندارند، برای فروش فیش خود دست به کار شده‌اند. با این وجود، بسیاری از متقاضیان خرید و فروش فیش حج هنوز درباره نحوه واگذاری آن اطلاعی ندارند و نمی‌دانند که چگونه باید اقدام به خرید یا فروش فیش حج کنند.

چگونگی خرید و فروش فیش حج

در همین رابطه، اکبر رضایی، معاون عمره و حج سازمان حج و زیارت با بیان اینکه حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در نوبت حج تمتع هستند، درباره نحوه واگذاری فیش حج تمتع گفت: از سال ۱۳۸۶ ثبت‌نام حج تمتع متوقف شده است. با توجه به اینکه ثبت‌نام حج تمتع نداریم، برخی از دارندگان فیش حج تمتع که قبلا به این سفر معنوی مشرف شده بودند یا دیگر استطاعت جسمی یا مالی برای رفتن به حج تمتع ندارند، متقاضی واگذاری فیش خود هستند.
وی ادامه داد: از طرفی هم برخی از افراد با داشتن استطاعت ملی و جانی به دنبال خرید فیش حج هستند که ما با راه‌اندازی سامانه تشرف پل ارتباطی را بین واگذار کننده و متقاضی فیش حج ایجاد کردیم که در این سامانه، دارنده فیش حج آنجا مشخصات خود را ثبت و دفتر زیارتی را برای کار اداری انتخاب می‌کند. همچنین دسته متقاضی خرید فیش حج هم درخواستش را ثبت کرده و می‌تواند لیستی از واگذارکنندگان را مشاهده کند و پس از تأیید مدارک دو طرف در دفتر زیارتی بررسی شده و صورت جلسه می‌شود و پس از تنظیم صلح‌نامه و توافق طرفین برای قیمت فیش حج تمتع، دارنده فیش حج تمتع آن را در بانک ملی به متقاضی واگذار می‌کند.

امکان انتقال فیش حج از یک استان به استان دیگر وجود ندارد

رضایی با اشاره به اینکه امکان انتقال فیش حج از یک استان به استان دیگر وجود ندارد، تصریح کرد: اعزام باید در چارچوب باشد. بر همین اساس، فردی که در تهران سکونت دارد، نمی‌تواند از استان دیگری اعزام شود. البته ما در فراخوانی از دارندگان فیش حج در هر تاریخ و اولویتی خواسته‌ایم که با بروزرسانی اطلاعات شخصی خود، روند ثبت‌نام حج، سهمیه‌بندی و حتی واگذاری فیش‌ها را تسهیل کند. چرا که ممکن است به طور مثال زائری در زمان ثبت‌نام حج تمتع در مشهد ساکن بوده، اما اکنون در تهران سکونت دارد و می‌خواهد از اتان محل سکونتش اعزام شود. بر همین اساس، باید در سامانه رزرو اطلاعات خود را بروز کند.

معاون عمره و حج سازمان حج و زیارت با بیان اینکه هدف فراخوان این است که دارندگان فیش حج اطلاعات خود به ویژه محل سکونت و کدپستی را بروزرسانی کنند، گفت: با این اقدام، برنامه‌ریزی برای حج تمتع دقیق‌تر صورت می‌گیرد و بهتر می‌توانیم برای هر استان سهمیه در نظر بگیریم.

قیمت فیش حج چقدر است؟

وی همچنین درباره هزینه خرید یا فروش فیش حج تمتع نیز خاطرنشان کرد: ما به طور کلی درباره قیمت‌گذاری فیش حج ورودی نکرده‌ایم و فیش حج مانند سندی در اختیار افراد است و این فیش به صورت توافقی خرید و فروش می‌شود. حتی ما حداقل و حداکثر قیمتی نیز برای فیش حج و اولویت‌ها سند افراد اعلام نمی‌کنیم. ملاک اصلی ما برای ثبت‌نام حج تمتع، داشتن فیش دارای اولویت است که هزینه سپرده‌گذاری به طور مثال یک میلیون تومان در سال ۸۶ به اضافه سود آن محاسبه می‌شود و باقی هزینه‌ها هم بر اساس زمان اعزام، اعلام خواهد شد که زائران باید آن را بپردازند.
به گزارش فیشحج، چندی پیش نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت هزینه حج تمتع ۱۴۰۲ را حدود ۱۲۰ میلیون تومان پیش‌بینی کرد که البته هنوز این مبلغ نهایی نشده است. از طرفی افرادی که فیش حج تمتع را خریداری می‌کنند، جدای از هزینه برای خرید فیش، باید ما به التفاوت هزینه حج تمتع را به صورت کامل بپردازند و خرید فیش حج به معنای دادن هزینه کامل حج تمتع نیست./

منبع: خبرگزاری فارس

 

کلمات اصلی آگهی: فیش حج, خرید و فروش فیش مکه, قیمت فیش حج

 

کانال تلگرام فیش حج عمره و تمتع (واجب)

 خرید و فروش فیش حج در محل شما

شماره های تماس مدیریت: حاج محمدی

09194274225

09166283053

09193283532

سایت فیش حج سایت فیش حج

ثبت آگهی فیش حج با پیامک SMS

فروشنده و خریدار محترم فیش حج، شما می توانید برای درج آگهی در سایت فیش حج، علاوه بر فرم ثبت سفارش با استفاده از سامانه پیامکی متن کامل آگهی خود (اعلام خرید و یا فروش به همراه تعداد فیش، نام و نام خانوادگی ، تلفن همراه و یا ثابت و متن آگهی و شهر) را به شماره 09191168763 پیامک بفرستید، توجه داشته باشید آگهی بدون موارد بالا در سایت ثبت نمی شود.

درج آگهی در سایت فیش حج رایگان است.

حذف آگهی از سایت فیش حج

برای حذف آگهی از سایت فیش حج، با همان شماره ای که آگهی را ثبت کرده اید، عدد 2 با نام و نام خانوادگی درج شده در سایت را به شماره 09191168763 پیامک کنید و یا با شماره 09123952536 تماس بگیرید.